INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ŞAHTIOR - BARCELONA 1-2

Duelurile infinite cu ghinionul ale lui Lucescu

Articol de - Publicat joi, 02 octombrie 2008 00:00

Golurile reuşite miercuri de Messi pe finalul partidei cîştigate de Barcelona (2-1), care au răsturnat dramatic (în minutul 87 şi în ultimele secunde ale prelungirilor!) soarta meciului de la Doneţk cu Şahtior din grupele Ligii au turnat un nou episod din teribila serie ghinionistă marca Mircea Lucescu. Serie care ar putea apropia sfîrşitul aventurii tehnicianului român în Ucraina. Coşmarul lui Luce a început de la echipa naţională. La meciul decisiv cu Irlanda de Nord pentru calificarea la CM 1986. Pe atunci selecţionerul României, Lucescu a pierdut acel joc în care "tricolorii" au ratat o mulţime de ocazii, însă au primit gol pe contraatac şi adio Mondiale!

Nici după Revoluţie, chiar dacă a schimbat locul, n-a schimbat norocul. În Italia, antrenînd pe Brescia, a retrogradat la finele sezonului 1992-'93, după un baraj cu Udinese. Dar soarta şi-a jucat-o în etapa a 31-a, tot în duelul cu Udinese, în deplasare. Cu Hagi, Răducioiu şi Sabău titulari, "rîndunelele" au revenit cu om în minus de la 0-2, prin "dubla" lui Răducioiu şi au fost la un pas să cîştige, evitînd barajul de salvare. Pentru că Răducioiu a executat mult peste poartă penaltyul de care a beneficiat Brescia în minutul 93 şi 10 secunde!

Ghinioanele s-au ţinut după Lucescu în Ucraina. La Şahtior, în Cupa UEFA, fie în grupele Ligii. Pe 16 martie 2007, trupa din Doneţk a ratat incredibil calificarea în "optimi" cu FC Sevilla în returul de pe teren propriu. "Minerii" aveau 2-1 (în tur fusese 2-2) şi chiar la ultima fază, era minutul 93 şi 47 de secunde!, a venit egalarea. A marcat Palop, portarul spaniol urcat în careul advers, şi apoi spaniolii au învins după prelungiri cu scorul general de 5-4.

Vezi filmuleţul cu golul lui Palop

Tot anul trecut, dar în toamnă, în grupele Ligii, Lucescu a mai pierdut un meci în final. S- a întîmplat la Glasgow, contra lui Cetic. Şahtior avea remiza în mînă, dar la ultima fază Donati a înscris golul ce a însemnat eşecul (1-2). Era ultimul minut al prelungirilor! Acel gol a cîntărit decisiv în ratarea ieşirii din grupe, dar şi calificarea de pe locul 3 în Cupa UEFA.

Vezi filmuleţul cu golul lui Donati

Citeşte în ediţia tipărită a Gazetei Sporturilor de mîine povstea răbufnirii lui Mircea Lucescu după meciul pierdut în ultimul minut în dauna Barcelonei!