INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR / CHELSEA - LIVERPOOL 4-4 (ÎN TUR 3-1)

Fotbal fără apărare

Articol de - Publicat miercuri, 15 aprilie 2009 00:00

Liverpool a dat patru goluri în fortul londonez, însă n-a fost de ajuns pentru o calificare de poveste, după un duel englezesc mai deschis ca niciodată

Liverpool a murit frumos aseară. Doar egal (4-4) cu Chelsea şi adio Ligă în "sferturi"! Misiunea nu era suficient de imposibilă după 1-3 în tur. Benitez a primit şi lovitura absenţei lui Gerrard, căpitanul nefiind nici rezervă. Şi ce dacă? "Cormoranii" şi-au înfruntat destinul.

Cech le-a întins o mînă de ajutor. A gafat inexplicabil şi Fabio Aurelio l-a surprins cu o lovitură liberă la colţul scurt. Semifinala nu era chiar utopie. Apoi altă lovitură liberă, tot de la distanţă. Fabio Aurelio a centrat de data asta şi Cantalejo a fluierat. Ofsaid? Nu, penalty! Ivanovici, eroul din tur, l-a trîntit în careu pe Xabi Alonso şi tot spaniolul l-a executat pe Cech: 0-2. Gluma s-a îngroşat! Hiddink a reacţionat cu Anelka, al doilea vîrf împins lîngă Drogba. Tot Cech a tremurat, dar Kuyt nu a reuşit lobul pentru un halucinant 0-3 la pauză.

Repriză fără gardă
Liverpool a continuat asaltul şi în actul doi. Lucas a trimis razant cu bara lobul peste Cech, ieşit hazardat dintre buturi. Groaznica seară a portarilor a fost completată de Reina. A scăpat o minge centrată din tuşă de Anelka şi deviată slab de Drogba şi i-a băgat pe londonezi în joc. Oricum, Liverpool trebuia să mai înscrie o dată. Ba nu, pentru că imediat Pepe s-a făcut sită la "torpila" lui Alex din lovitură liberă. Visul frumos se spulberase în 6 minute. "Cormoranii" au riscat şi Lampard le-a retezat aripile: 3-2. Nu încă! Lucas şi Kuyt au refuzat sentinţa, răsturnînd iar nebuneşte balanţa ca la un meci de handbal, în care fiecare acţiune e ocazie de gol. Acelaşi Lampard a mai tras un glonţ în plin, dar Liverpool tot nu s-a resemnat la 4-4 şi a murit atacînd.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”