INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FENERBAHCE - FC VASLUI 1-1

FOTO Aproape de vis » Vasluiul obţine un 1-1 excelent pe terenul lui Fenerbahce!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 august 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 01 august 2012 23:49

FC Vaslui a fost la şase minute de cea mai mare surpriză a preliminariilor Ligii Campionilor, fiind egalată în minutul 89 de Fenerbahce, scor 1-1.

Marius Şumudică are o baghetă magică în buzunar. În mai puţin de o săptămînă de la plecarea lui Wesley la Al HIlal a reuşit să-l facă uitat pe brazilian. Mai întîi a demolat moralul noii candidate la titlu, Petrolul Ploieşti, cu un 3-0 sec în Liga 1, iar astăzi a surprins Europa cu un 1-1 obţinut pe terenul lui Fenerbahce!

"Galben-verzii" au început decişi meciul din Turcia. Cu un pressing agresiv şi fără emoţii, elevii lui Şumudică au dominat categoric vicecampioana Turciei. După o primă repriză excelentă, gazdele au preluat iniţiativa, dar au greşit impardonabil în minutul 76. Antal a recuperat un balon bîlbîit de Irtegun şi l-a executat pe Volkan cu un şut pe jos.

Pressingul turcilor, împinşi de la spate de un public infernal, a dat roade în minutul 89, cînd Irtegun şi-a spălat păcatele, reuşind să egaleze.

Vasluiul se poate califica săptămîna viitoare şi la 0-0, avînd avantajul golului marcat în deplasare.

Echipele de start
Fenerbahce: Volkan - Gokhan Gonul, Irtegun, Korkmaz, Ali Kaldirim - Mehmet Topal, Cristian - Kuyt, Alex, Stoch - Şenturk
Rezerve: Gunok, Şahin, Mehmet Topuz, Kesimal, Caner, Sow, Bienvenu
FC Vaslui: D. Coman - Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu - Antal, Caue, N'Doye, Sînmărtean - N. Stanciu - M. Niculae
Rezerve: Straton, Celeban, Cordoş, Davide, Zsiga, R. Costin, Sburlea