INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STROMSGODSET - STEAUA

FOTO Gabi Iancu, din nou decisiv pentru Steaua în Liga Campionilor » Roş-albaştrii au cîştigat turul cu Stromsgodset, 1-0

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 iulie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 16 iulie 2014 22:22

Steaua a făcut un pas mare spre turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Roş-albaştrii au cîştigat turul din Norvegia cu Stromsgodset, scor 1-0, graţie supergolului înscris de Gabi Iancu în repriza secundă.

Deşi au început timid, norvegienii avînd cîteva şanse bune de a înscrie, Steaua a demonstrat că este echipa mai experimentată şi a înscris imediat după pauză.

După gol, campioana Norvegiei nu a mai arătat fotbalul din prima repriză şi a fost surprinsă în mai multe rînduri, însă Steaua a ratat două şanse uriaşe prin Iasmin Latovlevici, Alexandru Chipciu şi Robert Vîlceanu.

Gabi Iancu a însris de două ori şi anul trecut în meciul din preliminariile Ligii cu Dinamo Tibilisi, scor 2-0.

La adăpostul golului marcat în deplasare, roş-albaştrii se gîndesc deja la turul următor, deşi mai au returul cu Stromsgodset, care va fi miercuri, tot de la 20:30, în direct la ProTV şi liveTEXT pe GSP.RO.

Echipele de start:

Stromsgodset: Larsen - Hamoud, Vilsvik, Storbaek, Hoibraaten - Junior, Fossum, Abu, Storflor - Kastrati, Ogunjimi

Steaua: Arlauskis - Rîpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliţă, Sînmartean - Pîrvulescu, Chipciu, Tănase - Iancu

Rezerve: Cojocaru - Filip, Stanciu, Neagu, Grădinaru, Keşeru, Vîlceanu

***

min. 94: FLUIER FINAL!
min. 93:
Vîlceanu scapă singur spre poartă după o cursă de 40 de metri, încearcă o scăriţă, însă Larsen nu se lasă păcălit
min. 91:
Tănase primeşte cartonaş galben după un fault la Odegaard
min. 89:
Vîlceanu intră în locul lui Sînmărtean
min. 88:
Storflor trimite plasat de la 16 metri, dar Arlauskis se întinde şi respinge incredibil
min. 87:
Chipciu primeşte în faţa porţii, dar trimite foarte slab cu capul
min. 85:
Odegaard intră în locul lui Vilsvik
min. 80:
Chipciu scapă spre poartă, driblează portarul, dar trage pe lîngă poartă deşi era într-o poziţie excelentă, a fost însă incomodat de un adversar
min. 75:
Iancu iese, intră Filip
min. 69:
Kastrati iese, intră Wikheim
min. 68:
Latovlevici face o cursă incredibilă, şutează, dar mingea este blocată de un fundaş al norvegienilor
min. 55:
Ocazie a norvegienilor, Storflor şutează din cădere, mingea este respinsă de Arlauskis
min. 54:
Iancu trimite cu capul de la colţul lung, mingea se duce mult peste poarta norvegienilor
min. 49: GOL STEAUA! GOL IANCU! Atacantul Stelei preia pe piept o minge şi îl lobează pe Larsen
min. 46: A început repriza secundă!
min. 45: PAUZĂ!
min. 42:
Şut din voleu al lui Varela de la 16 metri, mingea trece pe lîngă poartă! Steaua îşi revine pe acest final de repriză
min. 40:
Prima ocazie a Stelei! Pîrvulescu centrează în faţa porţii, de unde Iancu reia cu capul, peste poartă însă
min. 36:
Încă o ratare uriaşă a lui Stromsgodset. Reluare cu capul a unui jucător al gazdelor din centrul careului, care era nemarcat, mingea trece puţin peste poartă
min. 35:
Ne apropiem de finalul reprizei, roş-albaştrii nu au avut nici o ocazie importantă
min. 30:
Ogunjimi este găsit în careu, trage bine, dar Arlauskis respinge cu un reflex uluitor! Mare ratare a norvegienilor
min. 26:
Joc şters al Stelei, norvegienii controlează fără prea multe probleme jocul
min. 18:
Iancu primeşte mingea la marginea careului, cade după un duel cu un adversar, însă arbitrul nu acordă nimic
min. 15:
Chipciu primeşte cartonaş galben după ce şi-a tras un adversar de tricou
min. 8:
Presiune a norvegienilor, Storflor pasează în faţa porţii, dar steliştii se repliază şi reuşesc să respingă mingea
min. 5:
Început bun de meci al gazdelor. Roş-albaştrii nu reuşesc să contreze startul excelent al norvegienilor