INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BÖLÖNI A CEDAT FOARTE GREU LA LIVERPOOL, 0-1

Ghinion

Articol de GSP - Publicat joi, 28 august 2008 00:00

După un joc excelent, Standard a pierdut meciul şi calificarea în minutul 117

Loţi Bölöni a fost aseară la un pas de o mare surpriză. Sosit la Liverpool după un 0-0 la Liege, Standard şi-a vîndut foarte scump pielea. A rezistat ne­mai­po­menit, a dus meciul în prelungiri, a­proape de loviturile de departajare! A venit însă cu ghinion minutul 117, care i-a trimis pe englezi în grupe.

Cum nu s-au aruncat în ofen­si­vă, “cormoranii” nici n-au avut ocazii. Au dominat, dar pericolul l-a creat Standard. “Roş-albii rea­li­zea­ză un joc superb”, a remarcat “La Derniere Heure” în comentariul on-line.

Gazdele au mărit presiunea. Însă, curajoasă şi excelent aşezată, Standard a cîştigat majoritatea duelurilor la mijloc şi a dat rivalilor rar posibilitatea să aibă combinaţii ofensive. Au ratat Torres şi Robbie Keane, dar şi De Camargo putea înscrie în minutul 88, “cap” lîngă. Loţi tocmai forţase: înlocuise un mijlocaş, Dalmat, cu un atacant, Jovanovici!

Prelungiri. Şi nervi: cîteva decizii ale “centralului” Busacca i-au favorizat pe englezi. Loţi nu s-a ferit să se contreze cu Benitez din cauza mingilor înapoiate greu din tribună. Şi, cînd se aşteptau penaltyurile, lovitura. Scăpat de Dante, Kuyt a plasat mingea în plasă. Crud final!

Ilie Dumitrescu, savuros după meciul Generației de Aur: „Petrescu s-a chinuit și el puțin”
Nationala
10 lucruri care nu s-au văzut la TV la meciul Generației de Aur » Detaliile surprinse de reporterii GSP
Nationala
Nicușor Dan, anunț despre noul stadion al lui Dinamo: „O minciună grosolană”

Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională