INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ŢSKA MOSCOVA - INTER 0-1 (ÎN TUR 0-1)

Inter s-a calificat italieneşte în semifinalele Ligii

Articol de - Publicat miercuri, 07 aprilie 2010 00:00

Inter, cu Chivu din minutul 63, a deschis scorul rapid şi apoi s-a închis ermetic, profitînd după pauză şi de avantajul unui om în plus

Inter e din nou într-o semifinală de Liga Campionilor după 7 ani de la "dubla" pierdută în faţa concitadinei AC Milan (1-1, 0-0). Lunga aşteptare a luat sfîrşit aseară, la Moscova, acolo unde echipa lui Cristian Chivu, rezervă, şi-a asigurat calificarea printr-o victorie cu 1-0 în returul cu ŢSKA.

Pe cît de multe bătăi de cap i-au dat ruşii campioanei Italiei în prima manşă, la Milano (1-0), pe atît de simplu a fost ieri pe Lujniki. Totul s-a decis în debut (6). Diego Milito a obţinut o lovitură liberă de la 24 de metri, iar Sneijder a profitat de o gaură în zidul advers şi de intervenţia neinspirată a portarului Akinfeev: 0-1.

Golul picat atît de repede le-a uşurat sarcina nerazzurrilor, care nu trebuiau de acum decît să apere avantajul luat. Exact ceea ce italienii se pricep mai bine să facă. Degeaba s-a grăbit antrenorul moscovit Leonid Sluţki să mute, renunţînd la Vasili Berezuţki pentru a-l arunca în luptă pe mai ofensivul Odiah.

La reluare, tocmai noul intrat i-a ruinat şi ultimele speranţe: fault dur la Eto'o, "galben", al "doilea", şi ŢSKA a rămas în "zece". Spre final, antrenorul Jose Mourinho i-a oferit şi lui Chivu ocazia de a contribui la calificare, după ce în tur îl uitase pe bancă. Iar românul nu i-a înşelat aşteptările.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”