INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DELEGĂRI

Istvan Kovacs, luat în colimator după Manchester City - Atletico: „UEFA trebuie să-i trimită pe cei mai buni! Nu se ridică la nivelul lui Hațegan”

Istvan Kovacs, luat în colimator după partida arbitrată în Champions League: „Nu se ridică la nivelul lui Ovidiu Hațegan!” // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 aprilie 2022 21:45 / Actualizat miercuri, 06 aprilie 2022 23:14

Istvan Kovacs (37 de ani) a arbitrat marți seara duelul dintre Manchester City și Atletico Madrid din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, partidă terminată cu scorul 1-0 în favoarea gazdelor.

• Atletico Madrid - Manchester City, meciul retur din sferturile de finală Champions League, se joacă pe 13 aprilie, de la ora 22:00.

Kovacs a bifat cel de-al zecelea meci în Liga Campionilor și primul într-o fază atât de înaintată a competiției, iar prestația sa a fost lăudată de jurnaliștii britanici care au remarcat intervențiile prompte ale arbitrului originar din Carei.

Chiar și așa, la finalul jocului au existat voci care au contestat arbitrajul, Istvan Kovacs fiind comparat cu Ovidiu Hațegan, arbitru ce ar fi trebuit și el să fie delegat la una dintre partidele din această fază a competiției.

Autobaza lui Simeone n-a rezistat decât o oră! Cum s-a descurcat Kovacs în Manchester City - Atletico Madrid
City - Atletico 1-0

Istvan Kovacs, criticat după ultima prestație din Champions League

Pawel Fernandez, expertul în arbitraj din Marca, l-a luat în colimator pe centralul român după partida Manchester City - Atletico Madrid, considerând că acesta nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, iar UEFA trebuie să aibă în vedere să îi trimită la astfel de partide pe cei mai buni arbitri.

Istvan Kovacs nu a arbitrat rău, dar nu cred că se ridică la nivelul lui Gil Manzano, Felix Brych sau Hațegan. Cred că UEFA ar trebui să mizeze pe cei mai buni în această fază a competiției. L-a iertat pe Kondogbia de un cartonaș galben după ce l-a călcat pe Joao Cancelo, în minutul 7”, a scris Pawel Fernandez, pe Twitter.

6 a fost notaluată de Istvan Kovacs în Daily Mail, la fel ca Mahrez, Sterling (City), Joao Felix și Savic (Atletico)

VIDEO Ioan Igna, despre cum a forțat debutul lui Istvan Kovacs: "Mi-am dat seama că am în față un mare talent!"

Citește mai multe știri

Ion Crăciunescu a izbucnit, în direct la TV: „Își bat joc! Mi se face rău”
REACȚIE
Revoltă la meciul condus de Kovacs în Ligă: „Sunt teroriștii fotbalului! Mai rău nu există”
City - Atletico

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”