INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA H / STANDARD - ALKMAAR 1-1

L-a salvat portarul pe Boloni!

Articol de - Publicat joi, 10 decembrie 2009 00:00

Boloni a prins Europa League datorită lui Bolat, care a egalat, cu capul, în al 5-lea minut al prelungirilor

Loţi Boloni a evitat dezastrul lui Standard în prelungirile confruntării cu Alkmaar (1-1). În ajutor i-a sărit tocmai portarul Bolat, ce a izbutit în ultimele secunde golul care, dacă nu le-a adus belgienilor calificarea în "optimile" Ligii, măcar le-a asigurat prezenţa în "16"-imile Europa League.

Luat de Boloni în ianuarie cu 150.000 de euro, goalkeeperul a apărut în careul olandez la lovitura liberă executată de Nicaise şi a reluat cu capul ca un veritabil "vîrf". Bolat a egalat astfel scorul pe tabelă, răzbunînd barele lui Jovanovici şi De Camargo, din prima repriză, şi a readus-o pe Standard pe poziţia a 3-a în grupă.

De la Ligă, gazdele îşi luaseră "la revedere" încă de la pauză, cînd au intrat la cabine cu 0-1 pe tabelă, în timp ce, la Pireu, Olympiakos era la egalitate cu rezervele Arsenalului. Ulterior, după ce grecii au mai deschis şi scorul, a fost clar că lui Standard nu-i mai rămîne decît alternativa Europa League. Pe care, cu mult noroc, a şi materializat-o într-un final jucat cu sufletul la gură.

VEZI AICI GOLUL!

Bolat i-a "scos" şi-n campionat
Nu-i prima oară cînd Bolat e eroul lui Standard. S-a întîmplat şi în campionat, în ultima etapă a stagiunii trecute. Atunci, în deplasarea cu La Gantoise, portarul turc a apărat un penalty la 1-0 pentru echipa lui Boloni, şi tot în prelungiri! Bolat a dus-o astfel pe Standard la barajul pentru titlu cu Anderlecht, dublă manşă care a dat cîştig de cauză grupării din Liege.

În tur a fost la fel
Şi la Alkmaar, în manşa tur, Standard a evitat eşecul tot în prelungiri. El Hamdaoui deschisese scorul pentru olandezi imediat după pauză, dar echipa lui Boloni n-a cedat şi a reuşit să egaleze în minutul 90Ă1, prin rezerva Moussa Traore. De asemenea în urma unei lovituri libere, pe care ivorianul a fructificat-o din careul mic.