INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SCHALKE U19 - STEAUA U19 3-0

FOTO Start ratat în UEFA Youth League! » Juniorii Stelei au fost învinşi de Schalke, 0-3

Aldea a fost căpitanul Stelei la primul meci din UEFA Youth League Foto: Raed Krishan +3   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 18 septembrie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 18 septembrie 2013 20:02

Puştii Stelei şi-au început astăzi aventura în UEFA Youth League cu o înfrîngere, 0-3 în faţa celor de la Schalke.

Cu o echipă încropită pe ultima sută de metri, antrenorul Ion Toma anunţa înainte de startul competiţiei că obiectivul echipei sale este să nu se facă de rîs în faţa celor de la Chelsea, Schalke şi Basel. Primul test a venit în această după-amiază în Germania.

Primul şut abia în minutul 29
Cu un mix între propriii jucători şi şase campioni la juniori A împrumutaţi de la Academia Gheorghe Hagi, "roş-albaştrii" au încercat să facă faţă unei formaţii care a încheiat sezonul trecut între primele patru echipe de U19 din Germania. Au rezistat 16 minute fără gol primit, cînd Koseler l-a învins pe Cojocaru. Replica a venit tîrziu, abia în minutul 29 la şutul pe lîngă poartă a lui Grădinaru, primul în meci al steliştilor.

30 de minute de ofensivă
Ioan Toma i-a trimis pe teren după pauză pe Pătru şi Răzvan Stoica, vîrf împrumutat de la ASA Tg. Mureş, însă nemţii au lovit din nou la scurt timp după intrarea acestora prin Omerbasici (57). Steaua a început să rişte mai mult la 0-2, iar tactica părea să dea roade. Răzvan Stoica a obţinut un penalty în minutul 67, o şansă uriaşă de a reintra în meci. Irosită însă de Grădinaru, printre cei mai buni dintre stelişti, după o ceartă pe balon cu Mitriţă.

Ocazii mari pe final
Penalty ratat, însă ocaziile la poarta lui Wellenreuther au început să apară. Aldea (73) şi Tîrnovan (76) n-au prins cadrul porţii, în timp ce Vasile putea reduce din handicap în minutul 79, dar goalkeeperul lui Schalke a reuşit să pareze. Nemţii au plecat rapid în atac şi au marcat din nou la faza imediat următoare, Pick reuşind să-l învingă pe Cojocaru.

Portarul Stelei s-a remarcat din nou un minut mai tîrziu, scoţînd un balon dificil trimis de Multhaup. Nici Wellenreuther nu s-a lăsat mai prejos, respingînd mingea trimisă de Boitoş cu capul în prelungirile partidei.

Juniorii "roş-albaştrilor" au pierdut în Germania la scor de neprezentare, însă au arătat destul de bine pentru o echipă alcătuită cu doar 3-4 săptămîni înainte de startul competiţiei.

Clasament
1. Chelsea 4-0 3p
2. Schalke 3-0 3p
3. Steaua 0-3 0p
4. FC Basel 0-4 0p
S-au disputat azi: Chelsea - FC Basel 4-0, Schalke - Steaua 3-0
Etapa viitoare: Steaua - Chelsea (1 octombrie, ora 13:00), FC Basel - Schalke (1 octombrie, ora 16:00)

FINAL
Min 90+2 Wellenreuther respinge reluarea lui Boitoş, după cornerul executat de Tîrnovan