INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - JUVENTUS

FOTO şi VIDEO Bayern - Juventus 2-0 » Cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor

Articol de GSP - Publicat marti, 02 aprilie 2013 00:00 / Actualizat marti, 02 aprilie 2013 23:38

Bayern a cîştigat partida tur cu Juventus, scor 2-0, şi este foarte aproape de o calificare în semifinalele Ligii Campionilor.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze

Derby-ul sferturilor a început cum nu se poate mai bine pentru nemţi, reuşind să deschidă scorul în secunda 25 după un şut puţin deviat al lui Alaba, Buffon plonjînd tîrziu. Prima repriză a continuat cu ocazii mari la poarta lui Juventus, Robben în două rînduri şi Ribery fiind cei mai periculoşi.

După pauză, tot nemţii au fost mai periculoşi, iar Juventus a părut incapabilă să se apropie de poarta gazdelor. De altfel, primul şut al torinezilor pe poarta lui Neuer a venit în minutul 70, Vidal fiind blocat de portarul lui Bayern. Pînă atunci, bavarezii au majorat diferenţa prin Muller după o pasă a lui Mandzukic. Juventus a reclamat un ofsaid, dar arbitrul a lăsat jocul să continue

Pe final, Bayern a redus motoarele, dar Juventus nu a putut să se apropie de poarta lui Neuer.

Returul este programat pentru miercurea viitoare.

Desfăşurarea liveTEXT a meciului:

min. 90+3 - Final de meci, Bayern cîştigă cu 2-0.

min. 90+2 - Shaqiri intră în locul lui Ribery.

min. 90 - Gomez intră în locul lui Mandzukic

min. 85 - Juventus atacă mai mult, dar jucătorii torinezi nu găsesc spaţiile în apărarea lui Bayern.

min. 82 - Galben şi pentru Luiz Gustavo.

min. 76 - Lichsteiner primeşte cartonaş galben şi va lipsi în retur.

min. 75 - Pogba intră în locul lui Peluso.

min. 70 - Vidal şutează în două rînduri, Neuer se opune. Primele două şuturi pe poarta lui Bayern.

min. 67 - Vidal primeşte cartonaş galben şi nu va juca în retur.

min. 65 - Două schimbări la Juventus: Vucinic şi Giovinco intră, Quagliarella şi Matri ies.

min. 63 - GOL BAYERN! Muller majorează diferenţa după o pasă a lui Mandzukic.

min. 54 - Primeşte şi Chiellini cartonaş galben.

min. 51 - Chiar dacă au avantaj pe tabelă, tot nemţii atacă mai mult.

min. 46 - A început repriza secundă.

min. 45+2 - Pauză la Munchen, Bayern conduce cu 1-0.

min. 45 - Mandzukic primeşte cartonaş galben.

min. 42 - Schweinsteiger şutează puţin peste de la marginea careului.

min. 37 - Juventus nu reuşeşte să se apropie periculos de poarta lui Neuer în această repriză.

min. 32 - Ocazie imensă a lui Bayern, Muller scoate pentru Robben, dar olandezul şutează pe lîngă din poziţie excelentă.

min. 25 - Juve nu mai reuşeşte să iasă din propria jumătate, Bayern a pus stăpînire pe mijlocul terenului.

min. 20 - O nouă ocazie importantă a lui Bayern, respinge Buffon.

min. 18 - Şut periculos al lui Robben, Buffon respinge.

min. 16 - Schimbare la Bayern: Kroos iese accidentat, intră Robben.

min. 13 - Prima ocazie importantă pentru Juventus, şut puţin pe lîngă poartă al lui Vidal.

min. 12 - Pirlo şutează din lovitură liberă, peste poarta lui Neuer.

min. 8 - Jocul s-a liniştit după golul lui Alaba, Juve încearcă să revină pe tabelă.

min. 1 - GOL BAYERN! Alaba deschide scorul în secunda 25 cu un şut de la distanţă.

min. 1 - A început partida.

Ambele formaţii conduc confortabil în Bundesliga, respectiv Serie A, iar Bayern chiar poate deveni campioană în Germania în acest weekend, avansul în faţa Borussiei Dortmund fiind de 20 de puncte cu 7 puncte înainte de finalul sezonului.

Juventus este şi ea aproape să cîştige titlul în Italia, avînd un avans de 9 puncte în faţa lui Napoli cu 8 etape rămase de disputat.

Echipele de start

Bayern: Neuer -  Lahm, Dante, van Buyten, Alaba -  Luiz Gustavo, Schweinsteiger - Muller, Kroos, Ribery - Mandzukic

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner, Marchisio, Vidal, Pirlo, Peluso - Quagliarella, Matri

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”