INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHELSEA - MAN. UNITED 0-1

Manchester United a învins Chelsea pe Stamford Bridge » "Diavolii" la putere

Articol de - Publicat joi, 07 aprilie 2011 00:00 / Actualizat joi, 07 aprilie 2011 01:11

Învinsă în campionat, United s-a răzbunat ieri, triumfînd după zece ani la Londra. Totuşi, Chelsea putea remiza dacă Ramires primea penalty în final!

AICI AI REZUMATUL PARTIDEI CHELSEA - MANCHESTER UNITED 0-1

United şi-a adjudecat prima bătălie engleză (1-0), triumfînd după zece ani pe terenul lui Chelsea.

Cu scîntei multe şi fotbal zgîrcit. Rio, revenit după două luni de accidentare, pune gheata la capul lui Torres, apoi Essien îl atacă dur cu talpa pe gleznă pe Rooney. Ocaziile se nasc greu! Drogba o are pe prima şi Van der Sar scoate de sub transversală. United nu iartă. La fel ca-n campionat, deschide scorul. Tot Rooney, bară-gol, după supertriunghiul cu Carrick şi Giggs. Şi Torres loveşte stîlpul (45), dar nici acum atacantul de 59 de milioane de euro n-are noroc şi nu reuşeşte să înscrie! Mingea revine la Lampard şi Evra se opune egalării, respingînd chiar din faţa liniei porţii. E 0-1 la pauză. Se repetă scenariul de pe 1 martie? Răstoarnă Chelsea rezultatul după pauză?

Nu, pentru că David Luiz n-are drept de joc în Ligă. Şi pentru că Chelsea aşteaptă parcă totul de la Drogba, presînd fără inspiraţie şi imaginaţie. United pîndeşte pe contraatac! Nervos, Ancelotti mută ofensiv cu Anelka şi Malouda. Abramovici fierbe în lojă. Dar Sir Ferguson ştie să controleze jocul. "Diavolii" riscă destul de puţin la acţiunile stereotipe ale albaştrilor. Şocul vine în prelungiri. Evra îl faultează clar în careu pe Ramires, dar arbitrul spaniol Mallenco nu dă penalty şi deci nu-l elimină pe francez! Nervii explodează, dar rămîne 0-1. Semifinala e mai aproape de Manchester.

617 minute fără gol în toate competiţiile a adunat Fernando Torres de la transferul la Chelsea

16 şuturi spre poartă, dintre care 7 cadrate, a trimis echipa lui Ancelotti fără să înscrie nici un gol