INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA F » DINAMO KIEV - INTER 1-2

Masca de Ligă

Articol de - Publicat vineri, 06 noiembrie 2009 00:00

Dezorientat pe flancul stîng, Chivu a dezamăgit iarăşi cu ucrainenii, fanii alegîndu-l cel mai slab jucător de la Inter!

Chivu trebuie să uite cît mai rapid meciurile cu Dinamo Kiev. Jucătorul precis şi lăudat de Mourinho în campionat e atins în Ligă de un misterios virus, al cărui antidot pare să aibă efect doar la Barcelona. Căpitanul "naţionalei" nu a apucat decît o repriză la Kiev. Şi nu din cauza frigului ori a ameninţării gripei porcine. Dincolo de raţiunile tactice, adică nevoia la 0-1 de Balotelli ca al treilea vîrf, Mourinho a decis să elimine riscurile, retrăgîndu-l pe Zanetti.

Nu întîmplător, fanii l-au văzut cel mai slab jucător "nerazzurro", cu unica medie sub 6 din peste 6.000 de voturi. Iar presa nu l-a menajat, făcîndu-l complice la golul ucrainenilor. "Şevcenko, Eremenko, Iarmolenko şi Milevski l-au băgat la mijloc. Săracul Chivu se întreba ce naiba fac atîţia pîrtie pe partea lui. Nu a învăţat mai nimic după lecţia din tur", l-a criticat Corriere della Sera (nota 5,5). "Şeva l-a chinuit din start pe Chivu, ce nu s-a descurcat nici cu Milevski. Măcar de-ar fi reuşit să împingă jocul pe flanc", l-a atacat Gazzetta dello Sport.

Ofsaid la Milito!
Victoria Interului, atlfel meritată după cavalcada de ocazii din repriza secundă, a fost însă influenţată de o decizie de arbitraj. La golul de 2-1, la şutul-centrare trimis de Muntari, Milito pleacă dintr-un ofsaid (foto) nesancţionat de Layec, fiind puţin în spatele ultimului fundaş advers. Diego profită de gafa lui Boguş, trage la poartă şi Sneijder împinge mingea în plasă.