INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - REAL MADRID 1-0

O seară de uitat pentru Messi! Record negativ bifat cu Real Madrid

Lionel Messi a ratat un penalty în meciul cu Real Madrid, scor 1-0 pentru PSG

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2022 10:34 / Actualizat miercuri, 16 februarie 2022 10:53

Lionel Messi (34 ani) a ratat un penalty pentru PSG în meciul cu Real Madrid desfășurat acasă, scor 1-0, și a intrat în istoria Champions League cu un nou record, unul nedorit de această dată.

PSG a câștigat la limită meciul tur cu Real Madrid din optimile de finală ale UEFA Champions League, scor 1-0, mulțumită golului superb înscris de Kylian Mbappe.

Francezul în vârstă de 23 ani i-a driblat pe Lucas Vasquez și pe Eder Militao, iar apoi a trimis mingea printre picioarele lui Courtois, aducând victoria Parisului chiar în ultimul minut al prelungirilor.

Messi, record nedorit în Uefa Champions League

Spre deosbire de Mbappe, care a fost cel mai activ de pe teren, Lionel Messi nu a impresionat. Odată cu ratarea penalty-ului din minutul 62, argentinianul a egalat recordul lui Thierry Henry pentru cele mai multe penalty-uri ratate din istoria Ligii Campionilor.

Messi a ratat 5 din cele 23 de lovituri de pedeapsă executate în competiție. Marți seara putea să evite acest record, însă Thibaut Courtois a ales colțul corect și a profitat de execuția modestă a superstarului argentinian.

Astfel, Messi a irosit o oporunitate creată de același Kylian Mbappe, francezul fiind cel care a obținut penalty-ul.

Lionel Messi, cea mai mică notă de la PSG în L'Equipe!

Prestația lui Messi a fost „taxată” dur în cotidianul L'Equipe. Francezii i-au acordat argentinianului nota 3, cea mai mică din tabăra gazdă. Doar Angel Di Maria, cu 4, a fost aproape de Messi.

0 șuturi pe poartăa avut Real Madrid cu PSG. Nu se mai întâmplase în ultimele 6 sezoane ale Champions League!

Lionel Messi, fără gol sau assist din 2018 cu Real Madrid

Partida de pe „Parc des Princes” a lungit șirul de meciuri cu Real Madrid în care Messi nu contează.

De la începutul stagiunii 2018/2019 - culmea, cea în care Cristiano Ronaldo a plecat de la Real Madrid - Messi nu a mai înscris sau pasat decisiv împotriva grupării „blanco”. Și a jucat împotriva ei 8 meciuri! Șapte la Barcelona, unul la PSG.