INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA C / ŞAHTIOR - SPORTING 0-1

Nori mari negri

Articol de - Publicat joi, 23 octombrie 2008 00:00

După al doilea eşec la rînd acasă, calificarea în "optimi" e în mare pericol, iar Mircea Lucescu riscă să-şi piardă postul la Şahtior!

Mircea Lucescu a ajuns iarăşi cu spatele la zid. După un 1-2 ghinionist cu Barcelona, Şahtior a cedat aseară din nou la Doneţk. 0-1 cu Sporting, contracandidata la locul doi, şi calificarea în "optimi", colacul de care se agaţă tehnicianul român, s-a dezumflat periculos.

Cu Raţ titular, Şahtior a preluat controlul din start. Numai că Sporting s-a apărat bine. Srna a ratat prima ocazie, şutul croatului din lovitură liberă trecînd aproape de ţintă. Raţ şi Marcelo Moreno, cel mai activ "miner", au conlucrat bine pe stînga, dar bolivianul n-a reuşit să-l surprindă pe Rui Patricio. Lusitanii au replicat palid, iar echilibrul s-a păstrat la pauză.

Presiunea lui Şahtior s-a înteţit. Lucescu a riscat pe final cu trei atacanţi, dar a punctat Sporting, contrar cursului jocului. Derlei a recuperat mingea după lovitura liberă executată de Rochemback şi l-a servit pe Liedson, 0-1 şi ultimul sfert de oră nu a mai schimbat nimic. Cît mai rezistă Lucescu?

Grupa B / Inter - Anorthosis 1-0

Chivu rămîne lider
Anorthosis nu a mai izbutit nici o minune pe "San Siro". După 0-0 la Bremen şi 3-1 cu Panathinaikos, ciprioţii au rezistat aproape o repriză, pînă cînd Adriano a marcat cu capul, din centrarea lui Maicon. Cu Chivu integralist în centrul unei apărări rar puse la încercare, Inter a gestionat în stilul Mourinho avantajul minim. A mizat în partea a doua pe contraatac şi îşi putea rotunji succesul dacă Ibrahimovici şi rezerva Julio Cruz nu ratau. A rămas doar 1-0 şi milanezii sînt solitari la şefie, mărşăluind spre calificarea în "optimi". (Daniel Scorpie)

GRUPA C / Basel - Barcelona 0-5

Nu discută cu Basel
Barca a făcut o excursie super :D pe St. Jakob Park din Basel. Antrenorul Guardiola a folosit destule rezerve şi tot a bătut fără nici o problemă. În faţa unei echipe care, în acest ritm, riscă să nu ia nici măcar un punct în grupă! După un sfert de oră era 0-2, tînărul Busquets marcînd în premieră în Champions League, la pauză era 0-3, imediat 0-5. La 18 ani, Bojan Krkici a reuşit şi el să spargă gheaţa în acest sezon al Ligii. Şi nu oricum, ci cu o dublă. În retur, pe Camp Nou, se aşteaptă o ploaie de goluri.