INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  TWENTE - VASLUI

Penalty acordat uşor pentru Twente. A fost corectă decizia arbitrului?

Momentul contactului dintre Adailton și Leugers (Captură Digisport) +2   FOTO
Momentul contactului dintre Adailton și Leugers (Captură Digisport)

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iulie 2011 00:00 / Actualizat marti, 26 iulie 2011 22:39

Vasluiul a debutat în această seară în Liga Campionilor, împotriva olandezilor de la Twente. Obişnuiţi cu scandalurile din Liga 1 legate de arbitraj, vasluienii au toate motivele să se simtă din nou vînaţi.

În minutul 34 al partidei de la Arnhem, centralul Ivan Bebek le-a acordat olandezilor un penalty extrem de usor, la un contact între Adailton şi Leugers. Janko a înscris cu uşurinţă de la punctul cu var, aducînd-o pe Twente în avantaj.

"Adailton a avut prim planul la un moment dat şi avea dreptul să protejeze mingea. Adversarul l-a lovit în călcîi şi ar fi trebuit să fie acordat un fault în atac", a explicat Ion Crăciunescu la DigiSport.

După numai 5 minute, centralul a luat o nouă decizie care i-a inflamat pe oficialii vasluieni. Wesley a marcat cu capul de la 4 metri după o centrare perfectă a lui Adailton, dar arbitrul a anulat reuşita pe motiv de ofsaid. Reluările TV au arătat că tuşierul a avut dreptate în acest caz.

Vezi mai jos imagini de la penalty. Crezi că a fost corectă decizia arbitrului?

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului