INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN MUNCHEN - REAL MADRID 1-2

Record incredibil reușit de Cristiano Ronaldo cu Bayern Munchen + 5 statistici extraordinare: de când nu a mai pierdut Bayern acasă în Ligă

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 aprilie 2017 23:45

Cristiano Ronaldo a marcat o dublă în întâlnirea din "sferturile" Ligii Campionilor disputată în Germania contra lui Bayern Munchen, scor 2-1, și a ajuns la 100 de goluri marcate în cupele europene.

• 97 dintre reușitele portughezului au fost marcate în Liga Campionilor, fiind totodată jucătorul cu cele mai multe goluri în această competiție. Următorul e Messi, cu 94 de goluri;
  • Spaniolii au motive de petrecere. Cifrele spun că Real Madrid s-a calificat în 30 din cele 31 de duble eliminatorii după ce a câștigat în deplasare;
  • Bayern Munchen avea până astăzi 16 meciuri fără înfrângere pe Allianz Arena în Liga Campionilor, ultima înfrângere venind tot cu Real Madrid, 0-4, în 2014;
  • Forța ofensivă a lui Real s-a văzut și la capitolul șuturi pe poartă. Spaniolii au trimis nu mai puțin de 13 șuturi pe poartă, performanță pe care nicio echipă nu mai reușise să o repete contra lui Bayern din sezonul 2003-2004;
  • E pentru prima oară în istorie când două echipe germane pierd în aceeași zi în Liga Campionilor!

6 goluri
în 5 dueluri cu bavarezii are Ronaldo, care nu mai marcase în Ligă de 664 de minute. E al 100-lea său gol în cupele europene. Totodată, Ronaldo a ajuns la 97 de goluri marcate în Liga Campionilor, cele mai multe