INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI CFR/ CHELSEA - BORDEAUX 4-0

S-au încălzit

Articol de - Publicat miercuri, 17 septembrie 2008 00:00

Chelsea a terminat-o pe Bordeaux. Pe 1 octombrie, superechipa lui Scolari vine la Cluj. CFR, eşti pregătită?

În grupa A, Chelsea n-are adversari de calibrul ei. Francezii sperau la o surpriză: "Ne batem pentru un punct la Londra". N-au luat nimic. S-au întors cum au venit, cu un mare zero.

Albaştrii le-au lăsat puţin impresia că pot face o performanţă pe Stamford Bridge, apoi i-au scurtcircuitat. 4-0, şi oaspeţii ar trebui să fie fericiţi, au avut noroc că nu s-a terminat mai rău. Poate CFR se va descurca mai bine pe 1 octombrie, în Gruia, cel puţin pe teren, dacă nu şi pe tabelă. De ce nu?

După zece minute, Bordeaux avea o posesie zdrobitoare: 71 la sută. Dar balonul era mai mult la mijloc, rareori periculos în careul gazdelor. Şi cînd Chelsea a pus piciorul pe minge, a şi marcat. Pasele au curs rapid, Deco, Joe Cole, din prima, Bosingwa, centrare directă pe 6 metri, Anelka s-a retras din ofsaid, s-a infiltrat Lampard şi gol. 1-0.

Se gîndeau la Manchester
Un sfert de oră mai tîrziu, Joe Cole a deviat inteligent, la un corner, din mijlocul neatenţilor fundaşi bordelezi, păcălindu-l pe Rame. 2-0. Imediat, Lampard a fost singur cu portarul. S-a grăbit şi a tras pe lîngă, dintr-o poziţie ideală. Înainte de pauză, posesia era în favoarea englezilor şi aşa a rămas pînă la capăt.

În repriza a doua, Chelsea a părut că vrea să-şi păstreze energia pentru Premier League. Derbyul cu Man. United, de duminică, este la fel de important ca Liga Campionilor. Chiar şi aşa, Malouda şi Anelka au marcat încă două goluri pentru 4-0! Cine-i stă în cale lui Chelsea?