INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC PORTO - SCHALKE 1-0, 1-4 LA PENALTY-URI, ÎN TUR 0-1

Schalke, ca Fener

Articol de - Publicat joi, 06 martie 2008 00:00

Ca şi Fenerbahce, marţi seară, Schalke a avut nevoie de prelungiri şi de lovituri de departajare pentru a se califica în premieră în "sferturi". Şi tot ca pe Sanchez Pizjuan, un portar, de astă dată Neuer, avea să fie eroul serii. Neamţul a făcut minuni şi în timpul regulamentar, cînd a avut cîteva intervenţii de senzaţie, şi în prelungiri, dar şi la penalty-uri, apărînd două lovituri de la punctul cu var. Singura dată cînd Neuer n-a mai avut replică a fost în finalul timpului regulamentar. Deşi Porto era în inferioritate, după eliminarea lui Fucile, iar Schalke părea tot mai aproape de o calificare în 90 de minute, Lisandro Lopez (foto) a reuşit să-l învingă cu un şut de la 15 metri şi a dus meciul în prelungiri.