INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - BAYERN MUNCHEN 0-4

Super Mario şi piticii » Clujul se mai luptă doar pentru Liga Europa

Articol de GSP - Publicat joi, 04 noiembrie 2010 00:00

Campioanei i-a rămas doar lupta pentru locul 3 în grupă, care duce în primăvara Europa League

Gomez i-a pus la punct pe clujeni cu o triplă, făcînd inutil forcingul feroviarilor din repriza secundă

Campioana României are cea mai slabă posesie din Champions League. Aseară, cu Bayern, CFR a declarat din nou balonul la obiecte pierdute. A primit în schimb postura umilă de sparring-partner pentru vicecampioana Europei.

Oamenii lui van Gaal au obţinut profit după prima încercare de pressing, aproape de careul lui Stăncioiu. Fostul jucător al Sportului a fost de gaşcă. Goalkeeperul a degajat greşit, iar bavarezii au făcut o demonstraţie de cinism. Mingea a ajuns la Kroos, şutul acestuia a fost respins în faţă de Stăncioiu, iar Gomez a catapultat mingea sub transversală (12).

Traore şi-a continuat seria de ratări
Super Mario a trecut la nivelul al doilea după alte 12 minute. Altintop şi Schweinsteiger i-au pus mingea pe tavă. 0-2 şi bavarezii s-au gîndit la banchetul de după meci. De Zerbi nu a fost invitat. Italianul a ratat o execuţie simplă, singur cu Butt (25). Pînă la finalul reprizei, Traore a jucat pentru viitorul său şi pentru scouterii din tribună. Ivorianul a fost singurul care a încercat ceva. Culio s-a văzut la pauză, cînd a făcut, în drum spre vestiare, schimb de tricouri cu Schweinsteiger. Măcar s-a ales cu un trofeu, în timp ce Sorinaccio era huiduit la scenă deschisă.

Răbufnire de orgoliu
Clujul s-a aprins în a doua parte. Belgianul Van Buyten a fost însă un veritabil Manneken Pis pentru vîlvătaia vişinie. Fundaşul a scos de pe linia porţii şutul lui De Zerbi, pentru ca Butt să respingă miraculos de sub transversală reluarea lui Culio (51). Şi cum altfel, bara a stopat din nou revenirea ardelenilor.

A patra în UCL, aseară cea din dreapta lui Butt, la "capul" lui Piccolo. De Zerbi a ridicat tribuna I în picioare, cu o lovitură liberă care a trecut la o palmă de vinclu (67). Gol? Nu, o simplă iluzie optică. Rada şi Traore au ratat incredibil. Super Mario, nu! 0-3, după o pasă diabolică a lui Schweinsteiger (71) şi visul unei primăveri în Ligă s-a risipit într-o noapte rece de noiembrie.

38 la sută a fost posesia Clujului aseară, cu două procente mai ridicată decît media din meciurile anterioare din UCL

11,1 km a alergat Juan Culio, cel mai bun fotbalist al gazdelor la acest capitol

10 şuturi pe poartă a tras CFR-ul aseară. Nemţii au marcat de 4 ori din 13 şuturi cadrate

Ce şanse mai sînt la calificare
La trei puncte de poziţia secundă şi două partide rămase de jucat din grupă, clujenii se mai pot califica în "optimile" Ligii dacă obţin cel puţin un punct pe terenul lui Basel, iar apoi o înving în Gruia pe AS Roma, cu condiţia ca italienii să piardă şi meciul de acasă cu Bayern. O victorie în Elveţia le-ar asigura elevilor lui Cîrţu primăvara Europa League înaintea ultimei runde.

"Am intrat cu frică pe teren şi s-a văzut. Cred că nemţii se mulţumeau şi cu remiză, dar n-au refuzat cadourile noastre"
Emeric Ienei, antrenor

"Noi am jucat bine doar 15 minute în repriza a doua, cînd am avut din nou ghinion şi am trimis de două ori mingea în bară. Nu ne gîndim la schimbarea antrenorului, nu asta e problema"
Iuliu Mureşan, preşedinte CFR

"Pentru unii li se pare drastic scorul, dar nu e. Asta este diferenţa, Bayern are buget de 300 de milioane, noi de 14 milioane. Mi-am mai îndeplinit un vis, am adus-o şi pe Bayern la Cluj. Păstram speranţe doar pentru Europa League"
Arpad Paszkany, patron CFR Cluj

"Cred că scorul e prea dur, am avut situaţii bune, însă asta e diferenţa între CFR şi Bayern şi trebuie s-o acceptăm. Am făcut o primă repriză de toată jena! Nu poţi să vii la un meci cu Bayern să ratezi în halul ăsta!"
Sorin Cîrţu, antrenor CFR

"Degeaba spunem ceva la pregătire, dacă facem altceva pe teren. Nu cred că mai avem vreo şansă pentru Liga Campionilor. Nu merităm să ne calificăm mai departe la cum ne-am prezentat cu Bayern"

"Sînt foarte supărat. Mai avem o şansă, să batem la Basel pentru locul de Europa League"
Juan Culio, mijlocaş CFR

"Ca joc nu a fost rău. Rada şi-a făcut datoria, dar nu e folosit pe poziţia lui de bază"
Eugen Trică, fost mijlocaş CFR

"Nu a fost uşor pentru noi, e prima dată cînd am cîştigat primele 4 meciuri din Liga Campionilor. CFR are jucători buni individual. Clujenii au fost mai agresivi, dar am reuşit să marcăm golul 3 şi acolo s-a rupt jocul"
Bastian Schweinsteiger, mijlocaş Bayern

"Clujul are fotbalişti extrem de tehnici, cărora le lipseşte exprimarea ca echipă, ca angrenaj. Şi poate încrederea"
Louis Van Gaal, antrenor Bayern

"Cred că am înscris exact cînd a trebuit de fiecare dată. Singurul moment dificil a fost începutul reprizei secunde"
Philip Lahm, căpitan Bayern

"Mai sperăm la Europa League, sper ca Sorin să-i mobilizeze pe jucători pentru derby-ul cu Dinamo"

"Am pierdut cu toţii, nu doar antrenorul. Ne aşteaptă o partidă importantă cu Dinamo şi vom încerca să-l cîştigăm"
Roberto De Zerbi, atacant CFR

Bancă "scurtă"
Louis van Gaal nu a putut alinia pe foaia de joc decît 15 fotbalişti, din cauza numărului mare de accidentaţi. Nu mai puţin de 8 jucători, printre care vedetele Ribery, Robben, Van Bommel sau Klose, sînt indisponibili de mai multă vreme. În aceste condiţii, pe banca de rezerve a oaspeţilor au stat, în afară de portarul Kraft, doar 3 jucători de cîmp: Braafheid, Muller şi Alaba. (Cosmin Lucaci)

A revenit Sforzini
Italianul Ferdinando Sforzini a intrat din nou în graţiile lui Cîrţu. După ce n-a făcut deplasarea pe "Allianz Arena", atacantul de 25 de ani a fost inclus, aseară, pe lista rezervelor. Sforzini a debutat în Champions League în meciul cu FC Basel (2-1), cînd a evoluat 11 minute. Cîrţu i-a lăsat în tribună pe Ema Kone, Leo Veloso şi Kivuvu. (Marius Tuhuţ)

Curcubeul ghetelor
Pentru jucătorii CFR-ului, moda în Liga Campionilor sînt ghetele colorate. Elevii lui Cîrţu au surprins prin multitudinea de culori afişate la meciul de aseară la încălţăminte. Cadu, De Zerbi, Panin şi Culio au preferat albul, Emil Dică şi Bastos, galbenul, Traore a încălţat ghete albastre, iar Edi Stăncioiu, verzi. (Marius Tuhuţ)

Cîrţu fluierat!
Tehnicianul Sorin Cîrţu (foto) nu se mai bucură de susţinerea fanilor în Gruia. Imediat după fluierul primei părţi, Sorinaccio a fost huiduit copios de spectatorii de la tribuna I, pe drum spre tunelul ce duce la vestiare. Nici jucătorii clujeni nu au fost menajaţi de suporterii dezamăgiţi de prestaţia din prima repriză. (Cosmin Lucaci)

INBOX

- Louis van Gaal a luat foc în minutul 25, cînd Schweinsteiger a fost avertizat cu cartonaş galben pentru un fault la mijlocul terenului. "Centralul" Gumienny l-a ameninţat pe antrenorul olandez că la următoarea abatere îl va trimite în tribună.
- Finanţatorul Arpad Paszkany, care este un fan declarat al lui Bayern Munchen, s-a întreţinut înainte de meci cu delegaţia bavareză. Paszkany a urmărit meciul împreună cu fiul său, Robert.
- Karl Heinz Rummenigge, şeful delegaţiei nemţilor la Cluj, s-a întîlnit ieri dimineaţă cu rectorul Universităţii Babeş-Bolyai, Andrei Marga.