INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  TWENTE - FC VASLUI 2-0

Twente se impune cu 2-0 în faţa lui FC Vaslui prin «dubla» lui Janko

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iulie 2011 00:00 / Actualizat marti, 26 iulie 2011 23:43

FC Vaslui a pierdut prima manşă cu Twente, scor 0-2, deşi a început partida cu o mare ocazie de gol.

Moldovenii au jucat timid cu Twente, preferînd să se închidă în defensivă. I-a ieşit pînă în minutul 34, cînd arbitrul a dictat o lovitură de pedeapsă destul de uşor la un contact dintre Adailton şi Leugers.

Pînă să marcheze olandezii, Vaslui a avut o bară în minutul 15, Adailton zguduind transversala porţii lui Mihailov din lovitură liberă de la 18 metri. "Galben-verzii" au şi reuşit să înscrie pe final de repriză, dar golul lui Wesley a fost anulat, tuşierul indicînd o poziţie de ofsaid. În rest, prima repriză a fost una lipsită de spectacol, Vaslui închizîndu-se foarte bine în faţa celor de la Twente.

Partea a doua a continuat în acelaşi ritm, dar moldovenii au greşit în apărare la o fază fixă din minutul 57, iar Janko a reuşit dubla după ce a reluat în plasă un balon venit din bară. Vasluiul a urcat timid în atac, ratînd cîteva ocazii prin Temwanjera şi Adailton, dar nimic mai mult. Aşteptăm returul de miercurea viitoare, ora 20:45, pe DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO.

Twente: Mihailov - Cornelisse, Wisgherhof, Douglas, Leugers - Brama, Berghuis, Bajrami, Buysse - De Jong, Janko
Antrenor: Co Adriaanse
FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Cînu, P. Jovanovici - Pavlovici, R. Costin - Adailton, Wesley, L. Sînmărtean - Temwanjera
Antrenor: Viorel Hizo
Arbitru: Ivan Bebek (Croaţia)

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga