INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  INTER MILANO - ŢSKA MOSCOVA 1-0

Victorie în stil italian pentru Interul lui Mourinho » Bun şi aşa

Diego Milito, Milito, Inter Milano

Articol de - Publicat joi, 01 aprilie 2010 00:00

Inter, cu Chivu pe bancă, s-a chinuit teribil cu ruşii, dar şi-a atins obiectivul. Victorie fără gol primit

Jose Mourinho n-a subestimat-o cu siguranţă pe ŢSKA Moscova. Dar la fel de sigur e că tehnicianul Interului nici nu s-a aşteptat ca tocmai cea mai slab cotată dintre sfertfinalistele acestei ediţii să-i dea atîtea bătăi de cap pe Giuseppe Meazza (1-0).

Cu doliu pe braţ după atentatul din metroul moscovit, soldat cu 39 de morţi, oamenii lui Leonid Sluţki au apărat cu dinţii fiecare metru din propria jumătate de teren. Pe două sau pe trei linii, prin intrări dure adeseori, ei au reuşit multă vreme să-i ţină pe italieni departe de poarta lui Akinfeev. De altfel, cea dintîi ocazie adevărată a partidei a picat tocmai în finalul primei reprize (Sneijder).

La reluare, Inter a cîştigat în viteză, s-au înmulţit oportunităţile (Stankovici, Eto'o), iar în minutul 65 a picat şi golul: Milito, cu un şut de la marginea careului mare: 1-0. Avantaj minim, dar preţios, în condiţiile în care nerazzurrii au cîştigat la zero. Şi nu-i singurul. Mourinho a scăpat şi de două piese grele ale moscoviţilor, Aldonin şi Krasici, "îngălbeniţi" de "centralul" Webb şi suspendaţi pentru returul din 6 aprilie.