INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - ARSENAL 0-2 (ÎN TUR 3-1) / MALAGA - PORTO 2-0 (ÎN TUR 0-1)

VIDEO Anglia fără reprezentantă în "sferturi", în ciuda victoriei lui Arsenal cu Bayern, 2-0. Surpriza Malaga o face mat pe Porto

Koscielny marchează cel de-al doilea gol în meciul cu Bayern, insuficient pentru calificare.

Articol de - Publicat joi, 14 martie 2013 00:00 / Actualizat joi, 14 martie 2013 01:17

"Tunarii" au fost la un pas de bomba "optimilor", dar n-au reuşit să profite de evoluţia jalnică a gazdelor decît pentru o revanşă de orgoliu.

Convinşi că nu vor avea probleme după victoria de la Londra (3-1), munchenezii au fost prinşi pe picior greşit în minutul 3. Giroud, 0-1. Iar aşteptatul lor marş spre "sferturi" a devenit un chin. Teama că totul s-ar putea transforma într-un dezastru i-a golit de idei în faţa porţii adverse. Iar cînd au avut ocazii, l-au luat la ţintă pe Fabianski.

Arsenal? De la reuşita din debut, nimic notabil. A acceptat dominarea gazdelor, parcă ceva de la sine înţeles, şi a regretat la final. Pentru că în minutul 85, în plină ofensivă bavareză, Koscielny (foto, stînga) a dublat avantajul: 0-2. "Tunarilor" le mai trebuia un gol, dar n-a venit. Şi ies a treia oară consecutiv în "optimi", lăsînd Anglia fără reprezentantă în "sferturi".

Malaga - Porto 2-0: Visul continuă
Malaga e surpriza "optimilor", alături de Galatasaray. Dar şi-a meritat calificarea. Porto a început mai bine, nu şi-a fructificat superioritatea şi gazdele au prins curaj. Iar după un gol anulat eronat lui Saviola, Isco a deschis scorul: şut la vinclu, 1-0.

La reluare, Defour a mai bătut un cui în sicriul portughezilor (49), lăsîndu-şi colegii în inferioritate. Urmarea? Malaga a profitat, iar Santa Cruz a făcut 2-0 (77). Şi e în "sferturi" la prima participare în Ligă!

Echipele calificate în "sferturi": Bayern, Malaga, Paris SG, Juventus, Real Madrid, Dortmund, Barcelona, Galatasaray. Tragerea la sorţi va avea loc vineri, de la ora 13:00.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”