INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DORTMUND - MALAGA 3-2 (ÎN TUR 0-0) / GALATASARAY - REAL MADRID 3-2 (ÎN TUR 0-3)

VIDEO BVBombă! » Dortmund se califică în semifinale după un final de infarct! Real, 2-3 cu Galatasaray

Golul lui Santana din ofsaid a creat o grămadă a bucuriei
Golul lui Santana din ofsaid a creat o grămadă a bucuriei "galben-negre" pe gazon // Foto: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 10 aprilie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 10 aprilie 2013 00:18

Trupa lui Klopp a marcat de două ori în prelungiri şi a întors incredibil o calificare istorică la care andaluzii visau cu magicianul Pellegrini, după un meci nebun cu două goluri din ofsaid.

Nebunie extremă aseară la Dortmund! Malaga era calificată în minutul 90 şi îşi putea permite luxul de a primi un gol şi mergea în premieră în semifinale. În doar 120 de secunde dramatice a încasat însă două şi Borussia (3-2) sărbătoreşte revenirea în careul de aşi al Europei. După 15 ani de absenţă!

Malaga s-a apărat mai atent ca-n tur şi Caballero a avut primele emoţii abia după un sfert de oră, la lobul "peste" al lui Lewandowski. A ieşit rar la atac, dar a ştiut să profite de întîia ocazie. Joaquin a mişcat tabela printr-un şut la colţ de la 16 metri. Neobişnuiţi să fie conduşi acasă în Ligă, galben-negrii şi-au revenit înaintea pauzei. Din trei pase şi călcîiul lui Reus au egalat, tot cu Lewandowski vîrf de lance. Andaluzii au rămas însă periculoşi şi, la o fază fixă, Joaquin a ratat "dubla" cu capul!

Weidenfeller a reuşit un reflex formidabil şi după reluare, în faţa aceluiaşi magician spaniol, situaţie trasă parcă la indigo cu ocazia din prelungiri! Fază succesivă paradei lui Caballero, în celălalt duel al serii cu atacantul polonez. Dortmund a sporit presiunea şi Gotze n-a ţintit vinclul din poziţie bună.

Sarabanda ocaziilor a continuat, "Willy" Caballero salvînd fenomenal cu piciorul la şuturile lui Reus şi Gotze! Pe contraatac a dat lovitura Eliseu, aflat în ofsaid clar la pasa lui Isco! Thrillerul era însă încheiat. Borussia a sperat într-o minune şi într-un final halucinant a aruncat în aer "Signal Iduna Park". Reus şi Santana au rescris calificarea, dar brazilianul era şi el în ofsaid la pasa lui Schieber!

BORUSSIA DORTMUND - Malaga 3-2, în tur 0-0
(Lewandowski 40, Reus 90+1, Santana 90+2 - Joaquin 25, Eliseu 82)

DORTMUND: Weidenfeller - Piszczek, Subotici, Felipe Santana, Schmelzer - Gundogan (86 Hummels), S. Bender (72 Nuri Sahin) - Blaszczykowski (72 Schieber), Reus, Gotze - Lewandowski. Antr: J. Klopp

MALAGA: Caballero - Jesus Gamez, Sergio Sanchez, Demichelis, Antunes - Joaquin (87 Portilllo), Toulalan, I. Camacho, Duda (74 Eliseu) - Isco, Julio Baptista (83 Santa Cruz). Antr: M. Pellegrini

A arbitrat Craig Thomson (Scoţia)

GALATASARAY – REAL 3-2

Nu te joci cu Ronaldo!
Oricît a vrut şi a luptat Galata, de Real nu trecea! Nu o lăsa Cristiano Ronaldo, care înscrie ca un automat. Aseară, Cim Bom s-a visat pe vremea lui Hagi şi Popescu, cînd întorcea în "sferturile" Ligii din 2001, de la 0-2 la 3-2 în faţa Madridului. Şi chiar a cîştigat cu acelaşi scor, 3-2 de la 0-1 (splendid golul lui Drogba, cu călcîiul, de 3-1). Cristiano a intrat acum în pielea lui Raul, eroul din 2001, şi a punctat de două ori: e golgeterul Ligii, cu 11 reuşite. Şi ocupă locul 5 în topul all-time, cu 49 de goluri, unul peste Şevcenko.

Galatasaray - REAL MADRID 3-2, în tur 0-3
(Eboue 57, Sneijder 71, Drogba 72 - Ronaldo 8, 90+2)

GALATASARAY: Muslera - Eboue (80 Elmander), Gokhan Zan, Semih Kaya, Riera - Hamit Altintop (46 Amrabat), Felipe Melo, Sneijder, Inan - Drogba, Umut Bulut (63 Sabri Sarioglu). Antr: F. Terim

REAL: Diego Lopez - Essien (31 Arbeloa), Varane, Pepe, Coentrao - Khedira, Modrici - Di Maria, Ozil (81 Albiol), Ronaldo - Higuain (73 Benzema). Antr: J. Mourinho

A arbitrat Stéphane Lannoy (Franţa)

Real Madrid şi Dortmund s-au calificat în semifinale. Tragerea la sorţi va avea loc vineri, la Nyon.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”