INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA B

VIDEO Casillastru » San Iker a salvat-o pe Real în remiza cu Juventus, 2-2

Casillas, 132 de jocuri în Ligă (al cincilea în topul all-time), e al treilea în topul șuturilor parate (87%), după Sirigu și Valdes

Articol de - Publicat joi, 07 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 06 noiembrie 2013 21:39

”Dacă joc la două săptămîni este greu să rămîn concentrat, dar oricînd trebuie să fiu la nivel maxim”, a admis portarul madrilen după meciul în care a reuşit trei parade extraordinare.

"Iker por La Decima" nu-i doar un simplu slogan mediatic. Casillas a redevenit, chiar şi pentru o seară de Ligă, îngerul păzitor al lui Real. Dacă madrilenii nu au capitulat cu Juventus (2-2) nu e doar meritul lui Ronaldo.

Omul jocului de la Torino, oraşul-coşmar unde a primit 9 goluri în 4 vizite cu "los blancos", a fost bătut de două ori - Vidal, din penalty, şi Llorente -, dar a reuşit cel puţin trei parade formidabile:
- Minutul 17. Pepe deviază către poartă şutul-centrare al lui Pogba, dar Iker are un reflex formidabil
- Minutul 27. "Cap" Marchisio din 9 m, Casillas respinge miraculos cu piciorul la o palmă de bară!
- Minutul 58. Marchisio deviază o minge centrată de Pogba, iar portarul spaniol salvează fenomenal.

Bale l-a enervat pe Cristiano!
Ronaldo a dat un gol (al 8-lea în grupe, egalînd performanţa lui Inzaghi) şi un assist pentru Bale, dar putea reuşi a patra "dublă" la rînd (nou record al Ligii). L-a enervat galezul care voia să bată "directa" din minutul 73. Dat la o parte de CR7, Gareth i-a pus pe minge un smoc de iarbă. Iar Cristiano, ce a doborît şi recordul lui Messi de 13 goluri într-un an în Ligă, a trimis în zid, şutînd apoi în peluză.

Microsoft confirmă negocierile!
Real Madrid chiar e în tratative cu Microsoft pentru a vinde numele stadionului Santiago Bernabeu. A confirmat-o Maria Garana, preşedinta filialei spaniole a concernului informatic patronat de Bill Gates.

"Casillas a fost cu siguranţă cel mai bun jucător madrilen" (Antonio Conte, antrenor Juventus)

"Iker a făcut o partidă fantastică. A apărat ca un monstru" (Carlo Ancelotti, antrenor Real Madrid)