INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO » Real şi Chelsea s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor!

Articol de GSP - Publicat joi, 17 martie 2011 00:00 / Actualizat joi, 17 martie 2011 02:07

Madrilenii au reuşit să ajungă în "sferturi" după 6 tentative consecutive eşuate. Tragerea la sorţi e mîine.

Real a avut nevoie de aducerea lui Mourinho pentru a depăşi "optimile" Ligii. După 6 rateuri la rînd, madrilenii au pătruns în "sferturi" trecînd exact de echipa ce-i eliminase în 2010, Lyon. O deblocare în plus: acest 3-0 de aseară e prima victorie cu Olympique, în precedentele 7 dueluri înregistrînd 4 remize şi 3 eşecuri.

Deznodămîntul se întrevedea din tur. Atunci, Real a făcut 1-1, într-un progres constant faţă de celelalte dueluri la Lyon, cînd terminase 0-3, 0-2, 0-1. Iar un asemenea rezultat e pe stilul lui Jose. Deşi a pornit în trombă, echipa sa a cedat deliberat controlul. Aştepta un moment de slăbiciune a adversarului pentru a "muşca".

Acea clipă a venit. Cum ofensiva nu se descurca, "nebunul" Marcelo a preluat din recuperarea lui Xabi, a combinat scurt cu Cristiano (modest, a resimţit cele două săptămîni de pauză) şi a înscris ca un "vîrf" veritabil.

Din acel minut, 37, Real n-a mai avut emoţii. Chiar dacă Lyon a devenit mai agresivă, trupa "blanco" s-a protejat excelent, axîndu-se pe contre. Cu folos. Marcelo a recuperat şi l-a lansat pe Benzema, care nu şi-a iertat nici pe "Bernabeu" fosta echipă. Apoi, servit de Ozil, Di Maria a "îngheţat" tabela ca un veritabil "nouar". Era 3-0. Real scăpase de coşmar, iar Franţa de ultima reprezentantă în Ligă.

6 goluri în 7 meciuri are Benzema, cel mai bun marcator al Realului în Ligă

Chelsea completează lista celor opt echipe calificate în faza sferturilor a Ligii Campionilor. Londonezii învinseseră la Copenhaga cu scorul de 2-0 şi n-au mai avut nici o grijă în returul de ieri de pe "Stamford Bridge" încheiat cu scorul de 0-0. Danezii au forţat surpriza, dar n-au reuşit decît să ţintească bara porţii lui Peter Cech după o lovitură liberă executată de Dame N'Doye.

Iată toate echipele calificate în sferturile Ligii: Manchester United, Tottenham, Chelsea, Real Madrid, FC Barcelona, Şahtior Doneţk, Inter Milano şi Schalke.

REAL MADRID - LYON 3-0 (Marcelo 36, Benzema 66, Di Maria 76) CLICK PENTRU REZUMAT!
Stadion: Santiago Bernabeu; În tur: 1-1

REAL MADRID: Casillas - Sergio Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria, Ozil, Ronaldo - Benzema
Rezerve: Adan, L. Diarra, Granero, Canales, Arbeloa, Albiol, Adebayor
Antrenor: Jose Mourinho
Absenţi: Gago, Kaka, Higuain (accidentaţi)

LYON: Lloris - Reveillere, Cris, Lovren, Cissokho - Gourcuff, Toulalan, Kallstrom - Briand, Lisandro, Delgado
Rezerve: Vercoutre, Diakhate, Pjanic, Kolodziejczak, Gonalons, Pied
Antrenor: Claude Puel
Absent: Bastos (suspendat)

Arbitru: Damir Skomina (Slovenia)

CHELSEA - FC COPENHAGA 0-0 CLICK PENTRU REZUMAT!
Stadion: Stamford Bridge; În tur: 2-0

CHELSEA: Cech - Bosingwa, Ivanovic, Terry, A. Cole - Ramires, Mikel, Lampard, Zhirkov - Anelka, Drogba
Rezerve: Turnbull, Essien, Torres, Malouda, Ferreira, Kalou, McEachran
Antrenor: Carlo Ancelotti
Absenţi: Benayoun, Alex (accidentaţi)

FC COPENHAGA: Wiland - Wendt, Zanka, Antonsson, P. Bengtsson - Bolanos, Claudemir, Kvist, Vingaard - Gronkjaer, D. N'Doye
Rezerve: Christensen, Bergvold, Santin, Kristensen, Zohore, Hooiveld, Delaney
Antrenor: Stale Solbakken
Absenţi: M. Antonsson (accidentat), Pospech (suspendat)

Arbitru: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni