INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA

Xisco are coşmaruri cu Steaua » Vedeta lui Dinamo Tbilisi a jucat în meciurile "roş-albaştrilor" cu Valencia şi Betis

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 iulie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 19 iulie 2013 16:19

Francisco Javier Munoz Llompart (32 de ani), cunoscut sub numele Xisco este vedeta celor de la Dinamo Tbilisi. Acesta a trecut în cariera sa pe la echipe precum Recreativo de Huelva, Tenerife, dar şi pe la Valencia, Betis şi Levante.

De doi ani este la Dinamo Tbilisi, unde este principalul marcator al echipei. În 58 de partide la campioana Gerogiei a înscris 39 de goluri.  În sezonul trecut a punctat de 24 de ori pentru Dinamo Tbilisi.

La Valencia a prins 40 de meciuri şi a marcat doar 5 goluri. Xisco a fost pe banca de rezerve la partida tur din 2004 dintre echipa spaniolă şi Steaua, atunci cînd "roş-albaştrii" au pierdut cu 2-0. Golurile Valenciei au fost înscrise de Di Vaio şi Aimar.

La retur însă a fost printre titulari. A fost pe teren la ambele reuşite ale lui Andrei Cristea (50, 71), însă nu a mai prins prelungirile şi penalty-urile, fiind înlocuit în minutul 78 cu Mista.

Atunci, Steaua s-a calificat mai departe după loviturile de departajare. Peste doi ani, Xisco a trăit un nou coşmar în faţa Stelei. La fel, la turul din Spania jucătorul a fost rezervă şi nu a intrat nici un minut.

La returul din Spania jucătorul a fost din nou rezervă, însă a fost introdus pe teren în minutul 56 în locul lui Diego Tardelli. Scorul era 1-0 după reuşita din minutul 54 a lui Bănel Nicoliţă.

Ceea ce a urmat a fost o adevărată umilinţă pentru Betis. Steaua a mai punctat de două ori şi Xisco nu a putut face nimic. Acelaşi Bănel Nicoliţă şi Victorş Iacob au adus victoria categorică (3-0) şi implicit calificarea Stelei în sferturile de finală ale competiţiei.