INTERNATIONAL  »  STEAUA - CHELSEA  »  CHELSEA - WBA 1-0

VIDEO Final în corzi » Înainte de Steaua, Chelsea şi-a testat forţele cu WBA: doar 1-0!

Albaștrii privesc speriați, trezindu-se în propriul careu cu portarul Foster, care încearcă să reia acrobatic în prelungiri // Foto: Reuters +2   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 03 martie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 02 martie 2013 21:19

Trupa lui Benitez a avut o sumedenie de ocazii, însă n-a marcat decît cu o schemă din fază fixă prin Ba, vîrful fără drept de joc joi. A suferit mult la eficienţă, riscînd să fie egalată în final.

Atmosfera toxică rezervată contestatului Benitez nu a deranjat-o pe Chelsea. Din contră! Adversara Stelei din "optimile" Europa League (7/14 martie) s-a jucat cu West Bromwich (1-0), campioana Europei făcînd ieri un antrenament cu public pe Stamford Bridge pentru vizita de joi de la Bucureşti.

Cu Terry, Cahill, Obi Mikel şi Torres păstraţi pe bancă, londonezii au presat, au atacat în valuri şi au dominat net. Cech n-a avut pînă la pauză decît un şut periculos pe poartă. O lovitură liberă sub bară, executată de Reid! În rest, teren foarte înclinat spre careul lui WBA, care l-a ţinut pe Tamaş rezervă. Numai că albaştrii suferă la eficienţă. Şi-au creat 20 de ocazii, dar n-au modificat tabela decît o dată. Iar autorul singurului gol, Demba Ba, nu are drept de joc în "dubla" cu roş-albaştrii.

Scheme exersate la lovituri libere
Steaua trebuie să fie atentă la fazele fixe! Pentru că reuşita din minutul 28 a senegalezului e rodul unei scheme. Centrare pe "lung" a lui Oscar, portarul iese prost, David Luiz apare pe linia de fund şi recentrează în careul mic, de unde Ba punctează tot cu capul!

Chelsea putea să cîştige mai clar dacă Mata şi Oscar n-ar fi ratat sau dacă Hazard primea un penalty la contactul în careu cu Olsson.

Putea scăpa însă victoria în ultimele 10 minute, cînd WBA a forţat şi cu portarul Foster. S-a instalat panica, iar Odemwingie a trecut de două ori aproape de gol, Azpilicueta riscînd să-l păcălească pe Cech cu o minge deviată. A rămas 1-0 şi "albaştrii" revin temporar pe locul 3, peste Tottenham.

Emoţii cu Ramires
Chelsea s-a temut că-l va pierde pe Ramires pentru meciul de joi cu Steaua. Mijlocaşul brazilian a ieşit şchiopătînd la finalul primei reprize. S-a plîns de dureri după contuzia suferită în minutul 39, la unul dintre duelurile cu Long. Stafful medical al londonezilor l-a pus însă pe picioare rapid în pauză şi Ramires, care ieri a făcut şi el destule faulturi, a putut continua meciul, rezistînd 90 de minute.

"Înapoi la restaurant!"
Benitez n-a fost cruţat de fani nici ieri. Din arsenalul folosit contra managerului spaniol n-au lipsit bannerele şi refrenul "Eşti un interimar". Pe Stamford Bridge au apărut mesajele "Rafa, întoarce-te la restaurant. Jose vino acasă!" (foto 3) sau "Nedorit, nu te-am vrut niciodată, Rafa out!" (foto 2). Benitez a rămas impasibil pe bancă la reacţia ostilă a suporterilor şi nu a reacţionat nici la golul marcat de Ba. La mijlocul părţii secunde, tot stadionul i-a cîntat numele lui Mourinho, cerut cu mesajul "Jose, singura cale".

7 victorii din 7 meciuri cu WBA a reuşit Benitez în Premier League. Acelaşi record îl are Chelsea acasă cu WBA, golaveraj 18-1

73 la sută a fost posesia lui Chelsea în primul sfert de oră de după pauză contra lui West Bromwich

"Puteam să dăm 3 sau 4 goluri şi e păcat că n-am reuşit. Am văzut multe lucruri pozitive azi, chiar şi primirea fanilor a fost destul de bună. Şi-au susţinut echipa" (Rafa Benitez, manager Chelsea)

(Demba Ba 28)

CHELSEA: Cech - Azpilicueta, Ivanovici, David Luiz, Ashley Cole - Ramires, Lampard - Hazard (80 Moses), Mata (90+4 Mikel), Oscar - Demba Ba (88 Torres). Antr: R. Benitez

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase