INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  KUBAN - IENISEI 2-1

A ieșit la lumină » După 4 meciuri fără succes și gol marcat, echipa lui SuperDan a reușit prima victorie pe teren propriu

Articol de - Publicat duminica, 02 octombrie 2016 00:00

Dan Petrescu respiră: Kuban a rupt seria de 4 etape fără victorie, depășind-o ieri pe Ienisei (2-1).

Situația complicată în care se aflau le-a forțat pe gazde să atace. Gazonul greu nu le-a fost aliat, însă inițiativa le-a aparținut. Până la pauză, din cele două mari ocazii create și 7 șuturi, Kuban a trecut pe tabelă un gol: Gai, după acțiunea lui Lobkarev (36). Nu a ținut avantajul decât 6 minute, Kamešs depășindu-l pe Bairiev și învingându-l pe Frolov, la prima execuție cadrată a vizitatorilor.

Petrescu a fost inspirat la pauză și l-a înlocuit pe vinovatul de la gol cu cel care a readus echipa în avantaj. Bendz a rupt din nou echilibrul în minutul 50, după un corner. A marcat și Oleinik, dar reușita i s-a anulat corect pentru ofsaid. A rămas 2-1, primul succes la Krasnodar în acest sezon.

13e locul ocupat după 15 etape de Kuban. Are 16 puncte, cu 3 peste zona retrogradării și la 16 de liderul Dinamo Moscova

13-5a fost ieri raportul șuturilor spre poartă (6-1 cadrate) în favoarea echipei lui Dan Petrescu