INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FRANŢA

Bănel Nicoliţă, titular din nou în Ligue 1 după trei luni la Nantes: ”A aprins flancul”

Nicoliță (în galben) a fost greu de oprit de adversari la Evian // Foto: AFP/Mediafax Foto

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 martie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 02 martie 2014 00:46

Recuperat după leziunea la aductori, mijlocaşul român a fost vineri integralist şi s-a remarcat prin centrările periculoase, dar ”canarii” au cedat la Evian (0-2).

Antrenorul Der Zakarian şi-a amintit de Nicoliţă şi i-a dat şansa titularizării la Nantes în Ligue 1 pentru prima oară în 2014. Bănel nu mai intrase din start de pe 3 decembrie, cu Valenciennes, însă vineri a fost păstrat în teren 90 de minute. Şi el a jucat remarcabil, deşi "canarii" au pierdut (0-2) la Evian.

Refăcut după leziunea la aductori, mijlocaşul român a fost lăudat de agenţia football365.fr, care i-a dat nota 6: "Preferat lui Pancrate pe flancul drept, Nicoliţă a pus foc în toate centrările".

În minutul 23, la 0-0, Bănel a dat chiar o pasă care se putea transforma în gol. L-a ţintuit pe Berigaud şi a centrat perfect pentru Bedoya, a cărui lovitură de cap a fost deviată de portar, a lovit bara şi a picat în faţa liniei porţii.

584 de minute a adunat Nicoliţă în 10 meciuri la Nantes în Ligue 1, Cupa Ligii şi Cupa Franţei. Doar în trei partide a fost integralist