INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

Campionul finalurilor de meci » Statistica în care echipa lui Boloni e prima în Belgia

Articol de - Publicat vineri, 08 septembrie 2017 10:28

Antwerp, echipa pe care o pregătește Ladislau Boloni, a marcat de 6 ori după minutul 76 în primele 5 etape din Jupiler Pro League.

Nu mai departe decât etapa trecută, la 4-3 în deplasare cu Oostende, Royal Antwerp a făcut o demonstrație de forță în finalul partidei.

Cu nu mai puțin de trei goluri înscrise în minutele 77 (1-2), 80 (1-3) și 88 (2-4). Antrenorul Ladislau Boloni și-a felicitat jucătorii "pentru caracterul și determinarea de care au dat dovadă", calități pe care le-au demonstrat și cu alte ocazii în cele 5 etape scurse de la debutul sezonului.

Antwerp este, de fapt, liderul campionatului într-un top al specialistelor finalurilor de meci alcătuit de publicația Voetbalkrant. Cu 6 reușite, dintr-un total de 12, după minutul 76! "Sezonul trecut, numărul 1 fusese Felice Mazzu, cu Charleroi. Acum, românul l-a întrecut. E Boloni-Time în Jupiler Pro League!", a comentat Voetbalkrant.

Antwerp a reușit să mai "ucidă" un meci tot pe final, și tot în deplasare, dar la Malines (2-1), când Haroun a marcat golul victoriei în minutul 90! Chiar și la 3-5 cu Genk, acasă, oamenii lui Boloni s-au bătut până în ultima secundă. Golul de 2-5 l-au reușit în minutul 79, iar pe cel de 3-5, 120 de secunde mai târziu.

În etapa următoare, Antwerp va juca sâmbătă pe teren propriu împotriva celor de la St. Truiden, de la ora 21:00.

Peste lider și granzi

Echipa Goluri după min. 76
1. Antwerp 6
2. Zulte-Waregem 4
3-4. Charleroi, Malines 3
5-6. Anderlecht, FC Bruges 2

4 e locul pe care-l ocupă în clasament Antwerp, cu 10 puncte din 3 victorii și o remiză. Lider e FC Bruges (15p)