INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

video Gol la debut pentru Denis Alibec la Atromitos! Românul a înscris după aproape 6 luni

Gol la debut pentru Denis Alibec! Românul a înscris pentru Atromitos după o lungă perioadă

Articol de GSP - Publicat joi, 10 februarie 2022 20:28 / Actualizat joi, 10 februarie 2022 20:46

Denis Alibec (31 ani) a debutat cu gol la Atromitos, noua sa echipă. Atacantul și-a făcut simțită prezența în victoria cu Lamia, scor 3-1, de pe teren propriu, meci contând pentru etapa a 21-a a primei ligi din Grecia.

Atacantul român, împrumutat la Atromitos de Kayserispor până la finalul sezonului, a închis tabela prin golul reușit în minutul 88. Alibec nu a fost titular, el intrând pe teren în minutul 69, în locul lui Adil Nabi. Dorin Rotariu a jucat la Atromitos până în minutul 75.

Cine l-a numit „mercenar” pe Stanciu în Cehia?! Un fost jucător, care a înscris pe „23 august” împotriva României!
STRANIERI

Denis Alibec, debut cu dreptul la Atromitos

Prin reușita din meciul cu Lamia (minutul 1:42 în video-ul de mai sus), atacantul român a reușit să pună capăt unei perioade dificile. Alibec nu mai înscrisese din 29 august 2021 încoace, când marca pentru CFR Cluj în victoria, 4-1, cu FCSB. Nici echipa sa nu o ducea mai bine, având 6 meciuri consecutive fără victorie până azi.

Atromitos este într-o situație complicată, ocupând doar locul 13, penultimul, în prima ligă din Grecia, cu 13 puncte.

În prima parte am greșit eu, din punct de vedere tactic. Jucătorii au fost agitați. În a doua repriză am arătat pasiune, concentrare și cât de mult ne dorim victoria. Fotbaliștii mei sunt sub o presiune mare. Toate meciurile sunt importante, la situația în care suntem. Jucătorii muncesc mult, zi de zi, și îi felicit. Sunt al treilea antrenor din acest sezon și știu că nu le e ușor să se adapteze de fiecare dată altor filozofii de joc
Chris Coleman, antrenor Atromitos

Duminică, 13 februarie, Atromitos joacă în deplasare cu PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu și Alex Mitriță.

Denis Alibec, cu gândul la națională

În momentul transferului la Atromitos, Denis Alibec declara că principalul său obiectiv este rămânerea în circuitul echipei naționale, motiv pentru care își dorește să aibă prestații cât mai solide în campionatul Greciei.

„Sunt absolut pregătit. Vreau să joc repede, să mă alătur echipei, să-mi cunosc noii coechipieri. Scopul meu este să rămân în planurile naționalei, așa că, da, sunt gata să dau ceea ce are nevoie Atromitos”, a spus Denis Alibec pentru site-ul oficial al lui Atromitos.

1,2 milioane de euroeste cota de piață a lui Denis Alibec, conform Transfermarkt.com

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”