INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

Dezastru pentru echipa lui Alexandru Maxim, în liga a doua din Germania

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat sambata, 15 octombrie 2016 21:59

VFB Stuttgart, cu Alexandru Maxim titular, a pierdut cu 5-0 meciul din deplasarea de la Dresda, cu Dynamo, din etapa a noua a ligii secunde din Germania.

Dezastrul pentru echipa din Stuttgart a început în minutul 38, când Kutschke a deschis scorul pentru echipa gazdă. Au urmat șase minute de coșmar pentru echipa românului Alexandru Maxim, care a primit alte două goluri, intrându-se la cabină la scorul de 3-0 pentru formația din Dresda.

Maxim a fost schimbat în minutul 72 cu Borys Tashchy, după ce a avut o evoluție modestă, ca de altfel întreaga sa echipă.

Dresda a mai înscris de două ori până la final, ducând scorul la un neverosimil 5-0, cea mai categorică înfrângere a lui Stuttgart din acest sezon.

În urma acestei ”corecții”, VFB Stuttgart ocupă locul cinci în clasament, aflându-se la doar două puncte de primul loc ce asigură promovarea directă în Bundesliga.

După meciurile disputate în cursul zilei de sâmbătă, Braunschweig și Heidenheim ocupă primele două poziții în clasament, în timp ce Hannover se află pe locul al treilea, care duce la baraj.

În primele nouă meciuri ale sezonului, mijlocașul român a înscris o dată și a oferit patru pase decisive colegilor săi.

sursa: espn.co.uk