INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA / BREMEN - DUISBURG 1-2

Evadare din zona periculoasă

Articol de - Publicat duminica, 30 martie 2008 00:00

"Claugol", Tararache şi Filipescu au reuşit surpriza etapei şi Duisburg iese din zona retrogradării

Cine a pariat ieri pe MSV Duisburg, în meciul de la Bremen, s-a ales cu o grămadă de bani. Claudiu Niculescu, Tararache şi Filipescu, înaintea etapei pe ultimul loc al clasamentului, au reuşit să transforme o întîlnire de 1 solist în bomba week-endului în Bundesliga, cîştigînd cu 2-1.

Marea surpriză s-a conturat încă din prima repriză, pe care oaspeţii au încheiat-o cu 2-0 pe tabelă. Goluri reuşite de Grlici, dintr-o "directă" de la 25 de metri, şi de Ishiaku, pe contraatac. Imediat după pauză, "Claugol" a avut o mare ocazie de a marca, dar a trimis "alături". Şi dacă n-a punctat el, au redus gazdele din handicap, prin Diego.

Cu patru atacanţi în teren, Werder s-a aruncat apoi în ofensivă, ignorînd aproape total apărarea. Numai că, pe contraatac, Ishiaku şi Niculescu, singur cu portarul, n-au reuşit să ucidă partida. Norocul lor? Apărarea lui MSV, în frunte cu Tararache şi Filipescu, ultimul în zi de graţie, a rezistat eroic.