INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOŢIA / INVERNESS - RANGERS 0-2

Goian a scos penalty! » Fundaşul a contribut la cel de-al doilea gol al lui Rangers

Goian a fost integralist în meciul cu Inverness

Articol de - Publicat duminica, 14 august 2011 00:00 / Actualizat duminica, 14 august 2011 10:25

”Tricolorul” a fost integralist la oaspeţi şi a contribuit la cel de-al doilea gol.

Lui Dorin Goian (foto) îi merge din ce în ce mai bine la Rangers. Cu el în primul unsprezece echipa cîştigă, aşa cum s-a întîmplat şi în etapa a doua, la St. Johnstone (2-0), şi ieri, în deplasarea de la Inverness, încheiată tot 2-0. VEZI MAI JOS REZUMATUL PARTIDEI!

Întors printre titulari după ce a ratat returul din Ligă cu Malmo (1-1) din cauza unor probleme musculare, "tricolorul" şi-a făcut treaba bine în centrul defensivei şi chiar mai mult decît atît. În minutul 67, el a avansat pînă-n celălalt careu, unde a fost faultat de un fundaş advers: penalty.

Jelavici, cel care marcase şi pentru 1-0 tot dintr-o lovitură de pedeapsă, a tras prost de data aceasta, dar din urmă a venit Edu şi a expediat în plasă balonul respins de portar.

Goian a fost la un pas de-o accidentare gravă în minutul 54, cînd s-a dat cap în cap cu un adversar. Dar şi-a revenit repede din şocul loviturii şi a continuat fără probleme.

"Sînt bucuros că n-am primit gol. Pentru mine, un fundaş, e important. Sper ca victoria să ne dea încredere în vederea play-offului Europa League" (Dorin Goian, Glasgow Rangers)