INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA / DNEPR - ŞAHTIOR 1-3

Gol, Raţ!

Articol de - Publicat duminica, 13 aprilie 2008 00:00

Veste bună! Revenit printre titularii lui Şahtior, "tricolorul" a marcat pentru 1-2 cu un şut de la 24 de metri

Unde era Raţ duminica trecută? În tribună. Mircea Lucescu nu l-a oprit nici măcar ca rezervă atunci, la Şahtior - Cernomoreţ Odesa 0-1.

Unde a fost Raţ ieri? Pe teren, la derbyul din deplasare cu Dnepr, extrem de important. Şi ce gol a înscris! În ultimul minut al primei reprize, la 1-1, fundaşul stînga al "naţionalei" a şutat de la 24 de metri şi l-a bătut pe Kernozenko.

Săptămîna precedentă, selecţionerul Piţurcă avea de ce să fie îngrijorat. Raţ, care jucase doar 13 meciuri din 23 în campionatul ucrainean în actualul sezon, şi din cauza accidentărilor, părea să fi pierdut prima echipă a lui Şahtior. Lucescu spunea că "tricolorul" se gîndeşte numai la un transfer, aceasta fiind explicaţia evoluţiilor sale mai slabe.
Însă ieri, antrenorul l-a titularizat cu Dnepr. Iar Raţ i-a răspuns cu acel gol din minutul 45. N-a fost schimbat şi Şahtior a învins cu 3-1. De partea cealaltă, Mazilu a fost iarăşi rezervă la Dnepr. A intrat cu 11 minute înainte de final.

2 este numărul golurilor marcate de Răzvan Raţ în 14 meciuri de campionat la Şahtior