INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI DE EUROPA

Jula a reuşit dubla şi Energie a cîştigat cu 6-0!

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 noiembrie 2010 00:00

Energie Cottbus - Aue 6-0

Jula,care nu a avut un sezon excelent pînă acum, reuşeşte dubla în meciul cu Aue (6-0). Titular, ca de fiecare dată cînd a fost apt de joc, clujeanul şi-a trecut pentru prima dată numele pe tabelă, în minutul 56, cînd scorul era deja 2-0 pentru Cottbus.

În minutul 71, torpila lui Emil Jula, trimisă de la peste 20 de metri, s-a oprit direct în vinclul lui Mannel. Astfel, Jula a adunat 6 reuşite în noul sezon de 2 Bundesliga.

Vedeta partidei a fost însă fundaşul Uwe Hunemeier, autorul unui hattrick. Germanul în vîrstă de 24 de ani mai avea trecute în cont alte două goluri, cu Frankfurt (2-3) şi cu Paderborn (3-1).

Aue a fost nevoită să evolueze în inferioritate numerică o repriză întreagă, după ce Klingbeil a văzut cel de-al doilea cartonaş galben.

Sergiu Radu a intrat pe teren în minutul 76, înlocuindu-l pe Pedersen şi devenind noul coleg al lui Jula din atacul gazdelor. Radu a avut ocazia şă majoreze scorul în minutul 85, dar şutul său a fost respins în corner de un fundaş al lui Aue.

Cu victoria de astăzi, Energie acumulează 27 de puncte şi urcă pe locul patru după 14 etape.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”