INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FRANŢA

Keşeru a debutat în acest sezon pentru Nantes

Articol de GSP - Publicat marti, 20 octombrie 2009 00:00

Atacantul, Claudiu Keşeru a bifat primele minute în acest sezon în echipa mare a celor de la Nantes, revenit după o accidentare care l-a ţinut departe de teren mai bine de 5 luni. Românul a început partida de pe teren propriu cu Metz, din postura de rezervă, dar a intrat în minutul 80, în locul lui Zerka.

Nantes a fost condusă încă din primele minute, după ce oaspeţii au reuşit să marcheze primul gol prin Pied ('7). Avantajul echipei de pe locul 12 s-a dublat 4 minute mai tîrziu, cînd Borbiconi i-a redus la tăcere pe fanii gazdelor.

Nantes nu a renunţat la luptă şi a revenit prin golurile lui Darcheville ('25) şi Sambou ('62). Keşeru a fost aproape de un gol salvator pentru echipa lui Gernot Rohr, în minutul 88, atunci cînd a trimis un balon cu capul, pe lîngă poarta lui Sissoko.

Săptămîna trecută, Claudiu a marcat un gol important pentru echipa de rezerve a lui Nantes (1-0 cu Blois).

Nantes se află pe locul secund în Ligue 2, cu 19 puncte, în timp ce FC Metz rămîne pe poziţia a 12-a, cu 13 puncte.