INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FINAL NEBUN DE CAMPIONAT ÎN GERMANIA

Marica pentru titlu

Articol de - Publicat joi, 14 mai 2009 00:00

Românul a revenit aseară între titularii lui Stuttgart şi a marcat golul victoriei cu Schalke (1-0), care o menţine pe VfB la două puncte de şefie

Stuttgart era obligată să ţină pasul cu trioul fruntaş ca să mai spere la titlu în Bundesliga. Şi a reuşit aseară! S-a impus la Gelsenkirchen (2-1 cu Schalke) şi a rămas în plasa tandemului fruntaş

Nu a contat că antrenorul Markus Babbel s-a trezit fără Gomez. Golgeterul evaluat la 30 de milioane de euro s-a accidentat la aductori şi a ieşit din calcule. Marica a profitat, revenind titular la VfB după trei meciuri începute de român pe bancă. Dar scorul l-a deschis colegul din atac, Cacau, dorit mai nou la "naţionala" Germaniei, cu o torpilă de la 22 de metri (16). A fost însă 1-1 la pauză, Rakitici executîndu-l pe Lehmann din lovitură liberă, de la aceeaşi distanţă.

Stuttgart n-a cedat şi şi-a refăcut avantajul. În sfîrşit, a marcat şi Marica. La 102 zile de la ultima reuşită, Ciprian a reuşit al patrulea gol în acest campionat (56), reluînd în plasă de la 11 metri balonul respins de Neuer la şutul lui Hitlzlsperger. Schalke s-a năpustit apoi spre careul lui Lehmann, dar portarul lui VfB a făcut minuni şi a conservat scorul. Pe final, Babbel a tras şi de timp, schimbîndu-l pe Marica în minutul 88, doar puţin după ce ratase ocazia de a face 3-1.