INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  NANTES

Nico Air 1 » Bănel, debut decisiv la Nantes. Viteză, dinamism, pasiune. Şi assist la unicul gol, 1-0 cu Sochaux

Acesta este Bănel! Salt spectaculos pe care nici atacul agresiv al lui Roudet (Sochaux) nu-l poate opri Foto: MediafaxFoto/AFP

Articol de - Publicat luni, 16 septembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2013 22:19

Nicoliţă n-a fost titular, dar intrarea sa a dat culoare, prospeţime, jocului "canarilor". "De aceea l-am luat. Ne oferă varietate, calitate, forţă", l-a caracterizat noul antrenor, Der Zakarian

Primul meci, prima reuşită la Nantes. Bănel cucereşte un oraş chiar la debut. Nici n-are nevoie de o partidă întreagă. Cînd a intrat el, în minutul 68, era 0-0 cu Sochaux. Dintr-o dată, galbenii s-au aprins. Vivacitatea "tricolorului" în joc, energia sa debordantă, cursele lui apărare-atac şi invers i-au molipsit pe coechipieri.

"Nicoliţă ne oferă varietate. E dinamic şi excelent tehnician", a remarcat antrenorul Michel Der Zakarian. Nu doar atît. Are şi o pasă precisă în momentele importante. Un assist!

Opt minute mai tîrziu, "românul a centrat perfect dintr-o lovitură liberă laterală, de la 30 de metri", a comentat L'Equipe. Vîrful Djordjevici a rămas singur cu portarul într-o poziţie excelentă, la marginea careului mic. A fost unicul gol al gazdelor, golul victoriei. Şi toţi "canarii" l-au copleşit pe Bănel cu îmbrăţişările. Nicoliţă le place. Transferul său e un plus. O ajută pe Nantes să învingă.

"Ştiam că pasa exactă, curată este una dintre calităţile lui Nicoliţă. A demonstrat-o imediat. Aveam nevoie de centrările sale"
Michel Der Zakarian, antrenor Nantes

2 este numărul paselor sale decisive în acest sezon de Ligue 1; un assist la St. Etienne, altul la Nantes; doar Ibrahimovici (PSG) şi Valbuena (Marseille) au 3

- Mutu
5 a fost nota primită în L'Equipe (de la 1 la 10) la AJACCIO - Evian 2-3 (90 de minute); nu are nici un gol în 5 meciuri de Ligue 1