INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FRANŢA / AUXERRE - ST. ETIENNE 1-3

Nico nu înscrie!

Articol de - Publicat luni, 24 martie 2008 00:00

Daniel Niculae n-a mai dat gol la Auxerre de o lună, din 23 februarie

Ne bucuram că Daniel Niculae e în formă. În ianuarie şi februarie a jucat foarte bine la Auxerre, marcase 10 goluri în Ligue 1, cu şase mai multe decît sezonul precedent. "Naţionala" avea vîrful asigurat.
Numai că, de o lună, din 23 februarie, de la acel 2-1 în deplasare la Nice, Nico n-a mai găsit plasa. De atunci, Auxerre a disputat cinci meciuri, punctînd de cinci ori. Fără Niculae. Consecinţa? A obţinut doar două puncte în campionat şi a fost eliminată din Cupa Ligii.

Sîmbătă, atacantul nostru ar fi putut înscrie. În minutul 67, la 1-1, a profitat de o eroare a lui Benalouane şi a rămas singur cu portarul. A fost însă blocat. În final, echipa lui a pierdut cu 3-1. Iar "tricolorul" a primit 4 în L'Equipe, în timp ce agenţia "Football 365" a comentat: "Românul a luptat, dar n-a făcut alegerile potrivite".
La rîndul său, Gabi Tamaş, revenit după o etapă de suspendare, a avut aceeaşi notă în L'Equipe. Vlad Munteanu li s-a alăturat din minutul 70.

Niculae, 90 de minute pe teren sîmbătă, ca şi Tamaş, n-a mai fost omul decisiv al lui Auxerre