INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Moruțan, fotbal cu porția în Turcia » Echipa sa evită în continuare plata clauzei pentru român

Olimpiu Moruțan

Articol de - Publicat duminica, 10 martie 2024 19:59 / Actualizat duminica, 10 martie 2024 21:14

Olimpiu Moruțan (24 de ani) a evoluat în partida pe care Ankaragucu, echipa sa, a pierdut-o pe terenul lui Samsunspor, scor 1-2, în etapa #29 din campionatul Turciei.

Titularizarea românului ar fi obligat clubul să achite o sumă peste posibilitățile actuale, acesta fiind motivul pentru care jucătorul nu a evoluat în precedenta partidă de campionat. Acum, acesta a fost introdus pe teren de antrenorul Emre Belozoglu la începutul reprizei secunde, însă nu a reușit să-și ajute echipa să evite eșecul.

Șumudică, Ciobotariu și Neagoe sunt pe lista clubului din Superligă » Urmează negocierile finale
DISCUȚII

Olimpiu Moruțan a jucat o repriză în meciul pierdut de Ankaragucu

Carlo Holse (24 de ani) a deschis scorul pentru Samsunspor în minutul 12. Oaspeții au egalat 2 minute mai târziu, printr-un autogol semnat de Alim Ozturk (31 de ani).

Moruțan a fost trimis pe teren la pauză, în momentul în care scorul era egal, dar mijlocașul român nu a reușit să se remarce printr-o reușită. Mai mult decât atât, Olivier Ntcham (28 de ani) a marcat golul victoriei pentru Samsunspor, în minutul 82.

S-a terminat 2-1 pentru gazde, iar trupa lui Moruțan rămâne pe locul 15, cu 30 de puncte după 29 de etape. Ankaragucu trăiește periculos și are un singur punct peste Karagumruk, ocupanta primului loc ce retrogradează în liga a doua.

În contractul dintre Galatasaray și Ankaragucu există o clauză care prevede ca formația din Istanbul să primească o sumă de bani atunci când Moruțan bifează al 25-lea meci ca titular la galben-albaștri.

Cel mai probabil, este vorba despre despre un bonus de performanță cuprins în contractul agreat de Galatasaray și Ankaragucu în vara lui 2023.

De la transferul la Ankaragucu, Moruțan a jucat în 30 de meciuri, de 24 de ori ca titular. A înscris 5 goluri și a oferit 3 pase decisive pentru formația din Capitală.

Pentru Ankaragucu urmează duelul de pe teren propriu cu Bașakșehir, care se va disputa pe 16 martie.

Liverpool - Manchester City, remiză spectaculoasă pe Anfield » Egalul dinamitează lupta pentru titlu în Premier League! Clasamentul ACUM
Liverpool - Manchester City 1-1