INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANKARAGUCU

Moruțan e în semifinalele Cupei Turciei! A eliminat-o pe Fenerbahce cu un gol în vinclu

Extrema dreaptă Olimpiu Moruțan (24 de ani) a deschis scorul cu o execuție senzațională în meciul Ankaragucu - Fenerbahce, din „sferturile” Cupei Turciei.

Articol de - Publicat marti, 27 februarie 2024 21:46 / Actualizat marti, 27 februarie 2024 21:46

Ankaragucu a învins-o, scor 3-0, pe Fenerbahce în „sferturile” Cupei Turciei. Olimpiu Moruțan (24 de ani) a deschis scorul cu un șut senzațional.

Moruțan a început titular meciul cu Fenerbahce, la care evoluează vedete precum Leonardo Bonucci, Dusan Tadic, sau Michy Batshuayi, și a avut nevoie de doar 10 minute pentru a-și pune amprenta.

Venit din partea dreaptă, Moruțan a scos un adversar din joc, apoi a trimis un șut puternic de la aproximadiv 25 de metri. Mingea a fost deviată de un coechipier, a căpătat o traiectorie înaltă și s-a dus în vinclu. Portarul Egribayat n-a mai putut interveni.

A fost al 5-lea gol reușit de Moruțan în acest sezon pentru Ankaragucu, în toate competițiile.

Comentatorul turc, marele fan al lui Olimpiu Moruțan

În minutul 32, Ankaragucu a făcut 2-0 prin reușita semnată de Chatzigiovanis, cu un șut din afara careului. Amuzant este faptul că fotbalistul a fost confundat de către comentatorul turc cu Olimpiu Moruțan.

Imediat după ce a văzut mingea în poartă, comentatorul a strigat: „Moruțan, Moruțan”.

Moruțan a fost înlocuit în minutul 76, imediat după ce văzuse cartonașul galben.

Ankaragucu a mai marcat în minutul 87 prin Garry Rodrigues și s-a calificat în semifinalele Cupei Turciei, unde o va întâlni pe Beșiktaș.

Olimpiu Moruțan, moment superb de fair-play în Turcia

Olimpiu Moruțan a dat dovadă de fair-play în Turcia, în ciuda eșecului suferit de formația lui, Ankaragucu, în fața lui Galatasaray, scor 0-3.

Moruțan a evoluat în primele 45 de minute ale meciului Ankaragucu - Galatasaray, din runda cu numărul 26 a primei ligi din Turcia.

Prestația internaționalului „tricolor” n-a fost impresionantă, dar un gest de fair-play l-a adus în atenția fanilor. Mesajele de apreciere continuă să curgă în Turcia.

Liderul din Turcia conducea cu 2-0 încă din minutul 15 al deplasării de la Ankara. Un suporter nervos al gazdelor a aruncat o sticlă cu apă în direcția lui Berkan Kutlu, mijlocașul lui Galatasaray.

Cu un reflex lăudabil, Moruțan s-a aruncat și a prins recipientul. În caz contrar, s-ar fi oprit în capul adversarului.

Fotbaliștii grupării „Cim-Bom” i-au mulțumit lui Moruțan, fostul lor coechipier. Sute de mesaje de apreciere au fost postate și pe rețelele de socializare:

• „Mulțumim, Moruțan! Ăsta e gestul suprem de fair-play! Cel mai tare din acest secol”