INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

Lucescu și PAOK, eliminare DRAMATICĂ din Cupa Greciei » Au condus până în minutul 120+9 și au pierdut după 18 penalty-uri!

Răzvan Lucescu, foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 21 februarie 2024 22:13 / Actualizat miercuri, 21 februarie 2024 23:03

PAOK a fost eliminată dramatic de Panathinaikos în semifinalele Cupei Greciei. Trupa lui Răzvan Lucescu a pierdut cu 0-1 în tur, a condus cu același scor după primele 90 de minute, a marcat și golul 2, dar a primit gol în minutul 120+9! A pierdut cu 5-6 la penalty-uri după ce au fost executate 18 lovituri de departajare.

Trupa lui Răzvan Lucescu a condus cu 1-0 după primele 90 de minute și a înscris cel de-al doilea gol în minutul 105. Reușita lui Tomasz Kedziora (29 de ani) nu a fost suficientă pentru calificare, deoarece Panathinaikos a înscris golul de 1-2 în minutul 129, prin Dimitrios Limnios (25 de ani).

Cum a fost adus Kopic la Dinamo: „Nicolescu voia un român!” » Amenințarea care a schimbat tot: „Dacă nu vine, nu mai dăm bani!”
Dinamo

PAOK, victorie dramatică pe terenul lui Panathinaikos

Prima repriză a fost controlată de trupa lui Răzvan Lucescu, care venea după un eșec drastic în campionat, în fața rivalei Olympiakos, scor 1-4. La adăpostul rezultatului înregistrat în tur, Panathinaikos s-a apărat, iar acest lucru a costat-o pe adversara lui PAOK.

În minutul 72, Andrija Zivkovic (27 de ani) a deschis scorul pentru trupa lui Răzvan Lucescu, după un șut din interiorul careului. PAOK a forțat înscrierea celui de-al doilea gol, dar nu a mai reușit să puncteze până la finalul primelor 90 de minute.

În prelungiri, campioana Greciei a dat lovitura în minutul 105, prin Tomasz Kedziora, după ce a trimis cu capul în poarta lui Bartlomiej Dragowski (26 de ani). Panathinaikos a înscris golul care a trimis partida la penalty-uri în minutul 129. S-a terminat 2-1 pentru PAOK, care a pierdut dramatic după 18 lovituri de departajare.

Gazdele au ratat trei lovituri de departajare, în timp ce elevii lui Lucescu au ratat patru, iar Panathinaikos s-a calificat incredibil în finala Cupei Greciei, acolo unde va întâlni câștigătoarea dintre Aris Salonic și Panetolikos.

Pentru Răzvan Lucescu urmează duelul din campionat cu Panetolikos, în deplasare. PAOK este pe 2 în Grecia, cu 51 de puncte după 23 de etape, la unul distanță de liderul AEK.

Match Quiz CFR Cluj - Dinamo

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Dinamo și câștigă premiile puse în joc!

Promisiunea făcută de fotbalistul lui Dinamo: „Ajung pe locul 1 și mă retrag!”