INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PAOK

PAOK, victorie pe final după ce a fost condusă » Trupa lui Răzvan Lucescu rămâne în lupta pentru titlu

Răzvan Lucescu, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 25 februarie 2024 20:23 / Actualizat duminica, 25 februarie 2024 20:47

PAOK a învins-o pe Panetolikos, scor 3-1, în etapa 24 din campionatul Greciei. Trupa lui Răzvan Lucescu a fost condusă, dar a înscris de trei ori pe final de meci și a obținut cele trei puncte.

PAOK venea după eliminarea dramatică din semifinalele Cupei Greciei, atunci când a primit gol în minutul 129 și a pierdut la loviturile de departajare. Lider în Grecia este AEK, cu 55 de puncte după 24 de etape. PAOK este la un punct distanță.

S-a încheiat etapa #16 din Liga 2 » Csikszereda, victorie cu FC Argeș la ultima fază. Cum arată ACUM clasamentul
ETAPA #16

PAOK, victorie importantă în Grecia

Trupa lui Răzvan Lucescu a început extrem de slab partida și a primit gol în minutul 5. Ilias Chatzitheodoridis (26 de ani) a deschis scorul, iar meciul a devenit extrem de complicat pentru PAOK, echipă ce a fost condusă la pauză.

Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a înscris în minutul 60, dar golul a fost anulat de VAR. În cele din urmă, PAOK a revenit în meci datorită unui autogol, în minutul 72, semnat de Pedro Silva Torrejon (27 de ani).

Panetolikos a cedat și a mai primit un gol la următoarea fază. Andrija Zivkovic (27 de ani) a readus-o pe PAOK în avantaj, iar Giannis Konstantelias (20 de ani) i-a risipit emoțiile lui Răzvan Lucescu, în minutul 90.

La Panetolikos evoluează Sebastian Mladen (32 de ani), fostul fundaș al celor de la Farul, care a evoluat pe toată durata partidei.

În urma acestui rezultat, PAOK este pe locul 2 în Grecia, la un punct de liderul AEK Atena. Urmează duelul cu Panserraikos, din deplasare, partidă ce va avea loc pe 28 februarie.

PAOK a picat cu Dinamo Zagreb în optimile Conference League, iar „dubla” dintre cele două va fi extrem de echilibrată. Se anunță însă scandal, ambele echipe având galerii care în general creează mai probleme.

I-a antrenat pe ambii petrecăreți de la Rapid: „Mă surprinde gestul lor. Nici măcar nu contează că s-a întâmplat după înfrângere”