INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA / INTER - PALERMO 2-2

Piedică

Articol de - Publicat duminica, 12 aprilie 2009 00:00

Cu Chivu integralist, trupa lui Mourinho a condus cu 2-0 la pauză, însă a riscat pe final să fie învinsă de sicilieni

Palermo i-a stricat Paştele lui Jose Mourinho. Inter a scos doar o remiză pe "Giuseppe Meazza" (2-2) şi îi mai lasă rivalei Juventus o fărîmă de speranţă în lupta pentru "scudetto".

E doar vina "nerazzurrilor" pentru că şi-au complicat viaţa. Putea ucide meciul încă din prima repriză, dar Ibrahimovici şi Balotelli au făcut concurs de ratări. Pînă la urmă, tot ei au marcat pînă la pauză. SuperMario a deschis scorul, apoi Zlatan a dublat avantajul, dintr-un penalty uşor acordat la duelul suedezului cu Kjaer. Decizie în compensaţie, după ce arbitrul Russo refuzase mai devreme unul evident la faultul lui Migliaccio comis asupra lui Muntari.

La 0-2 s-au trezit şi sicilienii. Intrarea lui Bresciano i-a resuscitat şi apărarea interistă, cu Chivu integralist în centrul ei, a început să sufere. Carrozzieri era să înscrie cu capul de lîngă român, apoi Toldo a fost întins de Cavani. Chiar uruguayanul a reaprins meciul cu o diagonală. Apoi Succi, intrat după pauză, a lovit ţinta din pasa lui Miccoli. În doar 3 minute, Palermo a egalat şi chiar putea răsturna senzaţional scorul la slalomul uriaş al lui Miccoli!