INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MARICA N-A ÎNSCRIS CU POARTA GOALĂ

Ratare!

Articol de - Publicat duminica, 20 iulie 2008 00:00

Ieri, în finala Cupei UEFA Intertoto, atacantul a irosit două ocazii mari, Stuttgart pierzînd cu 1-0 la Ramenskoe

Marica a început excelent pregătirea la Stuttgart, cu un hat-trick la 4-1 cu Augsburg, în primul său amical al sezonului. Însă "tricolorul" nu a încheiat săptămîna în acelaşi ritm. Ieri, în prima manşă a finalei Intertoto, nouarul şvabilor n-a mai înscris în deplasarea din Rusia, ratînd două şanse uriaşe! Iar VfB a fost învinsă cu 1-0 de Saturn Ramenskoe.

"A explodat Marica!", a exclamat Bild după cele trei goluri de marţi, în timp ce antrenorul Armin Veh anunţa: "Ciprian e foarte determinat. A înţeles că trebuie să se schimbe, să bage benzină pentru a fi în prim-plan". Bild a completat: "Românul e şi eficient acum".
Numai că la Ramenskoe n-a mai fost eficace. Intrat pe teren după pauză, la 1-0, Marica ar fi putut egala în minutul 55. L-a driblat pe fundaşul Zelao, l-a păcălit şi pe portar, dar, cu poarta goală, a şutat slab, şi acelaşi Zelao a respins de pe linie. "A blocat mingea şi cu mîna, însă arbitrul Rasmussen a considerat că n-a fost intenţionat şi n-a dat penalty", a comentat Kicker.

N-a fost unica ratare. În prelungiri, la ultima acţiune, a scăpat singur cu goalkeeperul advers, încă o ocazie pierdută. "Marica n-a avut sînge rece", a titrat Kicker în cronica meciului. Poate se va răzbuna duminica viitoare, în returul cu Saturn. Cîştigătoarea se califică în turul 2 preliminar al Cupei UEFA.

7 luni şi jumătate au trecut de cînd Marica n-a mai înscris un gol oficial la Stuttgart