INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PAOK

Răzvan Lucescu, umilit „acasă” de marea rivală » A pierdut și primul loc: „Nu putem arunca la gunoi totul”

Răzvan Lucescu/ foto: Facebook @PAOK FC

Articol de - Publicat duminica, 18 februarie 2024 23:21 / Actualizat duminica, 18 februarie 2024 23:46

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a fost zdrobită de Olympiakos, scor 1-4, în etapa #23 din campionatul Greciei.

PAOK a fost „dezmembrată” după pauză, pe teren propriu. Deși era 1-1 după 45 de minute, elevii lui Lucescu au luat 3 goluri în repriza a doua.

Antrenorul român nu a pierdut doar derby-ul, ci și primul loc în campionat. AEK a câștigat cu Kifisia, 3-0, și a trecut peste PAOK. Atenienii au 52 de puncte, elevii lui Lucescu au 51.

„Regele” lui Dinamo a ajuns de nerecunoscut! » Cum arată acum, la 5 ani de când își etala „pătrățelele” pe coperta Gazetei
DINAMO

PAOK, răpusă după pauză de Olympiakos

Navarro a deschis scorul pentru Olympiakos, iar Despodov a egalat în minutul 39. Podence a făcut 2-1 pentru roș-albi la 10 minute după pauză, iar Lucescu a decis să facă 4 schimbări în încercarea de a egala.

Doar că adversarii au lovit fulgerător pe final, prin El Kaabi, care a reușit o „dublă” ('83, '90).

Răzvan Lucescu: „Am fost naivi, ca să nu spun cuvinte mai grele”

„În fotbal, suntem judecați după rezultat. Problema a fost că am fost naivi, ca să nu folosesc o expresie mai dură, mai ales la primele două goluri pe care le-am primit. Am avut multe ocazii, dar nu le-am fructificat, iar toate ocaziile lor s-au terminat cu gol. Olympiakos a fost mai inteligentă. Acesta este tabloul meciului. Ar fi fost diferit dacă am fi marcat la 0-0 sau 1-1.

Ei au marcat două goluri pe contraatac, când noi încercat să înscriem și să trecem în avantaj. Ei au avut posesia în prima repriză, au dominat. Noi încercam să găsim spații.

Este o înfrângere cu 1-4, dar nu putem arunca la gunoi efortul și tot ce am făcut până acum. Nu am fost pregătiți să reacționăm la fazele fixe. Mai mult de atât nu ar fi de zis”, a declarat Răzvan Lucescu, potrivit sportal.gr.

Auf wiedersehen, Tuchel?! » Intră direct în ședința decisivă, după ce Bayern a pierdut și cu locul 12 din Bundesliga!
BAYERN MUNCHEN
Boloni e într-un moment critic la Metz și riscă demiterea. Al 9-lea joc la rând fără victorie, a 13-a înfrângere