INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

Rezervă de lux » Maxim a jucat doar un sfert de oră în Stuttgart - Koln 1-3

Maxim și Stuttgart au început campionatul cu stîngul

Articol de - Publicat luni, 17 august 2015 00:00

”Tricolorul” a fost introdus abia în minutul 75 al partidei, la scorul de 0-1, nereușind să iasă în evidență cu ceva.

VfB Stuttgart tocmai i-a prelungit contractul lui Alexandru Maxim, pînă-n 2019, dublîndu-i salariul.  "Un jucător cu potențial", l-a lăudat managerul Dutt. Însă antrenorul Alexander Zorniger nu-l lasă deocamdată să și-l demonstreze.

După ce în Cupă l-a uitat pe bancă, aseară, în prima etapă a noii ediții de campionat, și-a adus aminte de Maxim abia în minutul 75 al meciului cu FC Koln.

Oaspeții conduceau deja cu 1-0, Modeste, din penalty, iar pînă să-și găsească "tricolorul" locul pe teren s-a făcut 0-2 (Zoller, 77). Didavi a redus din handicap două minute mai tîrziu, din penalty, însă totul a fost degeaba.

În prelungiri, cînd șvabii forțau egalarea, japonezul Ozako a scăpat pe contraatac și n-a iertat: 1-3. Maxim? Zece pase bune din 11, 2,34 kilometri alergați. Și cam atît.

1.500.000 €anual e noul salariu al lui Maxim la șvabi. Înainte cîștiga 700.000 euro pe sezon