INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Stancu a dat gol şi de ziua lui Hagi » Dezlănţuit

Articol de , - Publicat luni, 07 februarie 2011 00:00 / Actualizat luni, 07 februarie 2011 10:50

După ce punctase joi în Cupă, fostul stelist a marcat ieri şi la primul meci ca titular în campionat pentru Galatasaray (4-2 cu Eskisehir), care a reuşit cel mai bun joc

Hagi respiră mai liniştit la Istanbul. Învins joi în Cupa Turciei, "Regele" a avut parte de un frumos cadou la o zi de la aniversarea a 46 de ani. Galatasaray a bătut-o ieri (4-2) pe Eskisehir, echipă neînvinsă în campionat de 3 luni, după cel mai bun joc de la revenirea antrenorului român!

Bucuria a fost cu atît mai mare cu cît triumful are şi tuşa lui Bogdan Stancu. La primul joc ca titular în Super Lig, fostul atacant stelist a reuşit să puncteze. VIDEO: Liber la 9 metri, "Motanul" l-a executat pe Ivesa din pasa lui Kazim Kazim, printr-un şut cu dreptul (14), fază la care l-a accidentat involuntar pe portarul oaspeţilor. Era golul ce dubla avantajul oferit de Lorik Cana. Pînă la pauză s-a făcut chiar 3-0, Kewell risipind aparent emoţiile.

Galata n-a mai fost la fel de insistentă, deşi Stancu a mai tras două şuturi. În două minute, Burhan Eşer (75) şi Umit Karan (77) l-au învins pe Zapata, fără vină la goluri, iar cei 32.000 de fani au trăit finalul cu sufletul la gură. Baros, din cornerul bătut de Stancu, a lovit însă imediat (81) şi "Cim Bom" înscria în premieră 4 goluri în acest campionat, toate reuşite de străini!, făcîndu-l fericit pe Hagi.

2 goluri a marcat Bogdan Stancu în 4 meciuri pentru Galatasaray. Cel de ieri a fost însă primul în campionat, în 166 de minute jucate

5,88 km a alergat fostul stelist în prima repriză, el şi Culio fiind cei mai buni jucători ai lui Hagi la acest capitol