INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

Talisman ”Panti” » Sunderland nu pierde cu Costel Pantilimon în poartă: 0-0 la Leicester

Pantilimon, 2,02 metri înălțime, a fost imbatabil în aer

Articol de - Publicat duminica, 23 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 22 noiembrie 2014 23:23

Titularizat a treia oară la rînd în Premier League, ”tricolorul” şi-a salvat echipa în trei rînduri după pauză.

Lui Costel Pantilimon îi merge tot mai bine la Sunderland. Dacă la 3-1 cu Crystal Palace - primul său meci din aceast sezon în Premier - a fost învins de un coechipier, iar la 1-1 cu Everton a luat gol din penalty, ieri, în deplasarea de la Leicester, a închis complet poarta: 0-0.

Lăudat de managerul Gustavo Poyet pentru răbdare avută în perioada în care a fost rezervă, dar şi pentru ultimele evoluţii, goalkeeperul de 27 de ani i-a mulţumit ieri cu o nouă prestaţie sigură.

Solicitat destul de puţin în prima repriză, "Panti" a rezolvat după pauză trei situaţii delicate:
Minutul 51: paradă la şutul din 10 metri al lui James
Minutul 54: respinge în plasa laterală "trasorul" algerianului Mahrez
Minutul 67: şutul aceluiaşi James, de la 18 metri, l-a găsit bine plasat

O singură dată, în prelungiri (90+3), Costel a greşit la o centrare. Însă "centralul" Robert Madley a considerat că a fost jenat şi i-a acordat lovitură liberă.

104 minute fără gol primit are Pantilimon în această stagiune din Premier League